• Petak, 13 Decembra, 2024

Introduction

Xiaomi je početkom 2018. Godine dodao još jedan model u svoju široku kolekciju telefona, a to je Redmi Note 5A Prime koji predstavlja uvodni budžetni smartfon. Redmi 5 Plus kojeg smo imali na testu više predstavlja Note model ali nije zadržao to ime. Note 5A Prime je jedini note uređaj iz pete generacije Xiaomi telefona i izgleda sasvim obično, sa standardnim ekranom i plastičnom poleđinom.

Sa ovim modelom se možete globalno sresti pod nazivom Redmi Note 5A, ili Redmi Y1 u Indiji, dok je naša Note 5A Prime verzija napravljena za kinesko tržište. U fabričkom pakovanju pored telefona pronalazimo samo ono glavno, bez ikakvih dodataka, a glavno podrazumjeva: korisnička uputstva, adapter za punjenje, microUSB kabl i iglicu za vađenje SIM slota. Uz 5 Plus smo dobili i zaštitnu silikonsku masku, ali istu ne pronalazimo u pakovanju ovog telefona.

Dakle kao i svaki put, idemo u detalje da precizno otkrijemo šta nam to donosi još jedan uvodni model iz Xiaomi-a. Ostanite uz nas!

Video review

Unboxing

Display

Redmi Note 5A Prime dolazi sa standardnim 16:9 ekranom. Ekran je poprilično velik sa svojih 5.5-inča, naravno kako za koga, jer osobe sa manjom rukom neće moći dohvatiti čitav ekran bez pomoći druge ruke. Na veliku žalost, maksimalna rezolucija je samo HD (720p) i rastegnuta je preko ovolikog ekrana. Zasićenost je po tom pitanju 267 piksela po inču, a to i možete vidjeti na ikonama aplikacija u folderima početnog ekrana koje su i te kako pikselizovane. Ovaj ekran ima 2.5D zaobljenje na svojim ivicama, ali ono neće baš popraviti stvari oko cjelokupne priče. Matrica ekrana je IPS LCD.

Kada pričamo o reprodukciji na ekranu, ni sa njom nismo previše zadovoljni. Panel je sam po sebi dobro osvjetljen. Kontrast ide do više od 1600:1, dok je maksimalna osvjetljenost takođe preko 500 nit-a. Ipak, boje izgledaju isprane i loše reprodukovane, pogotovo na svjetlu na kojem ćete jedva vidjeti sadržaj. Sadržaj na suncu jednom rječju izgleda – užasno.

Hardware and OS

Čipset koji je implementiran u ovaj telefon je Snapdragon 435 koji je napravljen početkom 2016. Godine, a izrađen je u 28nanometarskom procesu koji i nije dobar za bateriju telefona jer crpi mnogo energije. Procesor se sastoji od osam CortexA53 jezgri koje rade na brzini od 1.4 GHz. Sa čipom je povezano 3GB RAM i 32GB interne memorije, a dostupna je i jača verzija telefona, sa 4GB RAM i 64GB interne memorije. U našem slučaju se radi o slabijoj verziji, a takođe obe imaju podršku za microSD kartice do 256GB. Sigurni smo da interne memorije neće nedostajati, ali ako ipak doživite potrebu za proširenjem, tu je microSD slot! Odličan dodatak u polju hardvera. Grafički čip je Adreno 505 koji radi na 450 MHz, i ne donosi ništa novo.

Prilikom korištenja telefona, odmah možete primjetiti zastajkivanja, tranzicije i otvaranja aplikacija se u početku odvijaju normalno, ali ako malo opteretite telefon performanse mu postaju boljka. Igranje igara se takođe u početku odvija normalno, dok pri dužem igranju telefon gubi snagu i primjetan je „thermal throttling“, što podrazumjeva znatan pad frejmova prilikom nailaženja na teže grafičke zahtjeve. Zahtjevnije igre kreću štopati odmah nakon početka igranja.

Napomenuli smo da je ovo budžetni telefon, ali naša očekivanja u polju performansi nije ispunio.

AnTuTu rezultat je dostigao 57,688 poena, dok je Geekbench ostvario 677 poena za pojedinačno testiranje jezgri i 2556 poena za zbirno testiranje jezgri procesora.

Ovaj model ispod ekrana ima hardverske tipke. Na desnoj strani se nalazi tipka za povratak, u sredini možemo vidjeti „home“ tipku, dok se na lijevoj strani nalazi tipka za nedavne aplikacije. Na centru plastične poleđine telefona se takođe nalazi i senzor otiska prsta. Na dnu telefona se nalaze dva „grilla“ ali nedajte da vas zavaraju, zvučnik se nalazi ispod desnog što znači da je mono. Zvuk je ipak prilično glasan, ali se kvalitetom ne može pohvaliti.

Uređaj direktno iz kutije dolazi sa Android 7.1.2 Nougat operativnim sistemom i MIUI 9.2 korisničkim interfejsom. Ako ste do sada pratili naše skorije recenzije, znate da je Xiaomi-ev MIUI prilično čisto okruženje koji ima široku mogućnost podešavanja. Tu su naravno neke predinstalirane aplikacije, Mi Video, Mi Drop, MIUI Forum i Mi Remote, ali one nemaju uticaja na rad telefona.

Camera

Peta verzija Note serije ima jednu kameru na poleđini, a to je 13megapikselni senzor sa otvorom blende od f/2.2. Ovo je ista kamera kao kod Note 4 telefona, samo što je otvor blende sada manji (cifra je veća), a izgubljena je i dupla LED bljeskalica, tako da na ovom modelu pronalazimo samo jedan blic. Kamera je ipak ostala opremljena phase detection autofocus sistemom, a tu su i dodatne opcije kao što su Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR i panorama. Veliki napredak donosi prednja kamera koja sada podrazumjeva senzor od 16-megapiksela, otvor blende je f/2.0.

Fotografije nastale zadnjom kamerom izgledaju dobro, boje su živopisne i reprodukovane sasvim solidno na IPS LCD ekranu. Fotke imaju iznenađujuć nivo detalja, a takva je i oštrina. HDR fotografije su malo preeksponirane, ali se dobri rezultati svejedno postižu u auto modu. Tu je i Manual mod fotografisanja ali u istom možete podesiti samo ISO i White Balance. Ista stvar je na svim novijim Xiaomi telefonima.

Dostupni režimi slikanja, opet kao kod svakog Xiaomi telefona su:

  • Audio
  • Beautify
  • Tilt-shift
  • Timer
  • Straighten
  • Scene
  • Panorama
  • Manual
  • HHT

Video se na primarnoj kameri bilježi u maksimalnoj 1080p rezoluciji na 30 fps-a. Video snimci izgledaju kvalitetno i kao fotografije imaju dosta detalja i dobro registrovane boje. Video segment se kao i fotografija može pohvaliti sa svojim senzorima.

Prednja kamera je kako smo i rekli dobila unaprjeđenje. Selfie fotografije stvarno izgledaju dobro, sa naglaskom na boje i kontrast. Fotografije su takođe oštre, ali mali problem može predstavljati dosta primjetan šum pri blagom manjku svjetla. Ako ste odabrali ovaj model kao naredni telefon, „selfije“ pravite napolju! Prednja kamera takođe bilježi video u 1080p rezoluciji na 30 fps-a.

Connectivity

Kada izvadite SIM utor iz ovog telefona, na njemu možete pronaći čak tri slota, dva za nanoSIM kartice i pored njih jedan posvećeni slot za microSD karticu do 256 GB. Kao i svi Xiaomi uređaji 5A Prime ima ugrađeni infracrveni port na vrhu telefona koji može služiti za kontrolisanje kućanskih aparata kao što su TV, Klima, TV Box i slično. Ovaj model na svom dnu ima microUSB 2.0 port koji služi za žičane komunikacije i punjenje.

Telefon ne podržava NFC, a na LTE Cat4. modemu brzina downloada ide do 150 Mbps, dok je maksimalna brzina uploada 50 Mbps. Prilično star čip daje loše rezultate u 2018. Godini.

Lista bežičnih komunikacija sadrži:

  • Wi-Fi 802.11 b/g/n sa Wi-Fi Direct, hotspot podrškom
  • Bluetooth v4.2 sa A2DP i LE podrškom
  • GPS sa A-GPS, GLONASS, BDS podrškom
  • InfraRed port

Podržane mrežne frekvencije sačinjavaju:

  • 2G: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
  • 3G HSDPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
  • 4G LTE: 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 2100 / 2600 MHz

Battery

Baterija na Note 5A Prime modelu ima kapacitet od samo 3080 mAh, dok je za primjer baterija kod Note 4 modela čak 4100 mAh. Još kada uzmemo činjenicu da Note 4 ima Snapdragon 625 čipset koji je izrađen u 14nanometarskom procesu, a 5A Prime Snapdragon 435 koji je napravljen u 28nanometarskom procesu, dobijamo puno lošije rezultate nego kod prošlih verzija.

Ipak, baterija ne pokazuje toliko loše rezultate zbog puno smanjene rezolucije ekrana. S’ obzirom na ukomponovani hardver telefon je sposoban da izdrži čitav dan srednje zahtjevnog korištenja sa osvjetljenošću na 100%. Fabričkim punjačom će se napuniti od 0 do 100% za 1 sat i 40 minuta.

Final words

Ne možemo reći da  je Redmi Note 5A Prime ispunio naša očekivanja. Ako bi imali neku ljestvicu ocjenjivanja telefona od jedan do deset, ovaj model bi dobio trojku ili maksimalnu četvorku. Jedine pluseve koje možemo dati ovom modelu su polje kamere i povezivanja. Loše performanse, loš ekran i ne toliko loša, ali ni dobra baterija su ostavile najveći utisak na nas.

Ako želite dobar Xiaomi uređaj mi vam savjetujemo da doplatite još otprilike 20% cijene ovog modela i kupite Redmi 5 Plus model koji je za nas jedan od Best Buy uređaja na trenutnom tržišu, ali ako ipak nemate izbora, i Note 5A Prime će predstavljati OK telefon.

Xiaomi Redmi Note 5A Prime Specifikacije

Da li Xiaomi Redmi Note 5A Prime ispunio vaša očekivanja? Vaše mišljenje bi voljeli vidjeti u komentarima. Ako imate predlog ili želite vidjeti neki konkretan model uskoro na recenziji , budite slobodni da napišete u komentaru ili na našoj Facebook stranici. Ako vam se dopada naša recenzija, pretplatite se na naš Youtube kanal, lajkujte nas na Facebooku, a mi spremamo još dobrog sadržaja.

Prednosti i mane

Razlozi za i protiv

Dobre kamere
Dobra osvjetljenost ekrana
Cijena
Star čipset koji pokazuje znake slabosti
Niska rezolucija ekrana za 5.5-inča
Loša reprodukcija ekrana na suncu