
UVOD
Samsungova A serija ne bi bila kompletna bez modela A40. Na prvi pogled, ovo je samo još jedan telefon srednje klase iz Samsungove ponudi, ali zapravo on je mnogo više od toga. Ostanite sa nama da saznate šta tačno mislimo kad ovo kažemo. Ovo je Samsung Galaxy A40 recenzija.
Korejska kompanija je u posljednje vrijeme uvela nekoliko novih modela u A seriju. Neki od ovih su poprilično impresivni uređaji kao što je Galaxy A80 sa svojoj rotirajućom kamerom, dok su neki nešto skromniji i, ruku na srce, normalniji, kao što je A40.
Ovaj telefon dolazi u standardnom Samsungovom pakovanju bez mnogo dodataka. U fabričkom pakovanju nalazi se sam telefon, iglica za vađenje SIM utora, korisnička uputstva, slušalice, USB Type-C kabl za punenje i prenos podataka i brendirani Samsung adapter za punjenje. Uz telefon ne dolazi zaštitna maskica ni zaštita folija preko ekrana, ali u poređenju sa Galaxy A50 kojeg smo takođe recenzirali, ovom telefonu ova zaštita čak ni ne treba. Ako ste pogledali našu recenziju Galaxy A50 uređaja, znate da smo se požalili na činjenicu da se on vrlo lako grebe. Galaxy A40, s druge strane, nekako nema ovaj problem. Čak i nakon detaljnog testiranja i korištenja bez zaštite, nije se ni najmanje izgrebao.
Ovaj telefon izrađen je od plastike sa aluminijumskim ramom. Što se tiče ergonomičnosti, u ruci leži vrlo lijepo, lagan je, tanak i sve ukupno vrlo fin uređaj.
Samsung Galaxy A40 dolazi u nekoliko opcija boja. Sa nama je telefon u ovoj lijepoj plavoj boji, a dostupan je i u crnoj, bijeloj i koralnoj boji.
Idemo sada zaroniti u malo više detalja kako bismo vidjeli koliko je ovaj Samsungov uređaj zapravo sjajan.
EKRAN
Jednu stvar u segmentu ekrana treba držati na umu. Ovaj telefon napravio je Samsung, što znači da će imati neke stvari koje su zajedničke svim Samsungovim uređajima. Jedna od ovih stvari je i Super AMOLED ekran. Ovo je vrhunski displej koji smo do sad recenzirali nekoliko puta kroz druge modele, pa ovaj put nećemo na njemu gubiti previše vremena.
Galaxy A40 ima ekran dijagonale 5.9“, FullHD rezolucije i odnosa stranica ekrana od 19.5:9. FullHD rezolucija razvučena na ovu dijagonalu rezultira gustinom piksela od 437 PPI, što je vrlo dobro. Sa tačke gledišta prosječnog korisnika, ovo je jedan odličan ekran. Pikselizacija se uopšte ne vidi, a sav sadržaj izgleda odlično.
Na gornjem dijelu ekrana nalazi se mali izrez u obliku kapljice vode. Samsung naziva ovaj tip ekrana Infinity-V, i moramo priznati da je ovo dobro kompromisno rješenje. U vremenu kad je maksimizacija korisne površine ekrana najveći prioritet, različiti proizvođači su se odlučili da dostignu veće procente odnosa ekrana i tijela telefona na različite načine. Za razliku od, na primjer, ogromnog izreza u Apple-ovom iPhone-u, izrez na A40 je vrlo mali, što je super, ali nije idealno. Samsung je dokazao da su sposobni da naprave fenomenalne ekrane sa vrlo malim izrezima, ili čak i sa rupama u ekranu. S druge strane, A40 je mnogo jeftiniji uređaj od bilo kojeg iz S10 serije, te zbog toga smatramo da je izrez na ovom telefonu u redu, a i ne narušava izgleda i funkcionalnost ekrana.
Ekran je i poprilično prilagodljiv, i dolazi sa nekoliko vrlo lijepih funkcija. Na primjer, tu je filter plavog svjetla koji čuda čini za vaše oči tako što smanjuje stres na njih. Tu je i noćni režim prožet kroz cijeli sistem koji pomaže pri korištenju telefona noću i u mračnim okruženjima.
Što se tiče boja, sistem vam ne dozvoljava da ih ručno podesite po želji, ali moći ćete da birate između nekoliko ranije podešenih opcija. Adaptivni displej omogućava vam da izaberete nešto hladnije ili toplije tonove. Osim Adaptivnog displeja, tu su i druge opcije poput AMOLED cinema, AMOLED photo i Osnovne postavke. Sve ove postavke imaju uticaj na bolje koje vidite na ekranu, tako da obavezno izaberite onu postavku koja vama najviše odgovara.
Osvjetljenje ekrana je nešto čime ćete sigurno biti zadovoljni. Korištenje telefona je odlično iskustvo zbog Adaptivnog osvjetljenja koje radi odlično. Ono prepoznaje koji nivo osvjetljenja je idealan za ekran telefona u različitim situacijama te ga prema tome i porešava. Čak i kad koristite telefon na direktnom suncu, nećete imati problema sa čitljivošću – ekran će biti dovoljno osvjetljen.
Takođe, ekran je zaštićem Corning Gorilla Glass 3 zaštitom, što nije odlično, ali nije ni strašno loše.
HARDVER I OS
Samsung Galaxy A40 pokreće Samsungov Exynos 7904 čipset. Ovo je poprilično nov čipset izrađen na 14nm proizvodnom procesu. Procesor ugrađen u ovaj čip dolazi sa 8 Cortex jezgara. Imamo 6 Cortex-A53 jezgara koji rade na taktu od 1.59 GHz, te još 2 brza Cortex-A73 jezgra na radnom taktu od 1.77 GHz. Grafički čip ugrađen u čipset je Mali-G71 MP2. Ovo je dobro poznat grafički čip koji odlično radi kako u igricama tako i u normalnom, svakodnevnom korištenju.
Sve ovo zapravo znači da telefon neće izdati čak ni zahtjevne korisnike. Sve je lijepo uvezano, i sve zajedno, telefon radi odlično.
Čipset je uparen sa 4GB RAM i 64GB memorije za skladištenje podataka. Čini se da se Samsung nije trudio da ponudi više memorijskih opcija – umjesto toga, odlučili su se da ponude više sasvim različitih telefona. 64GB interne memorije trebalo bi biti dovoljno za prosječnog korisnika, ali ako vam ponestane memorije, ne brinite brigu jer telefon podržava microSD kartice za proširenje do dodatnih 1TB memorije.
Što se tiče softvera, telefon radi na Android 9.0 sistemu preko kog je postavljen Samsungov One UI korisnički interfejs. Da budemo iskreni, nema ovdje mnogo šta da se kaže. Ako se u skorije vrijeme vidjeli neki Galaxy uređaj, ovaj će vam takođe izgledati poznato te će te ga s lakoćom koristiti.
Još jedna stvar koju ovdje vrijedi napomenuti je da telefon ne posjeduje Bixby dugme. Kao virtuelni asistent, Bixby je još uvijek tu, međutim, A40 jednostavno nema posvećeno dugme za njega s lijeve strane. Još jednom da budemo iskreni, nama ovo uopšte ne smeta – ionako ga ne bismo uopšte ni koristili.
Glavni zvučnik ovog telefona nalazi se na donjoj ivici, a proizvodi vrlo fine, bogate tonove. Nažalost, zvuk je mono tipa, ali je zvučnik dovoljno dobar da to nadomjesti.
Zbog svega ovoga možete čak i zaboraviti da se ovdje radi o telefonu srednje klase, međutim nedostaju mu neke funkcionalnost flagšip modela. Na primjer, nemamo sistem otključavanja mapiranjem lica niti čitač otiska prsta ugrađen ispod ekrana za biometrijsku zaštitu. Galaxy A40 koristi dobri stari skener otiska prsta koji je smješten na poleđini telefona.
KAMERA
Samsung Galaxy A40 dolazi sa dvostrukom postavkom glavne kamere. Glavni senzor nosi rezoluciju d 16MP i otvor blende od f/1.7. Takođe, opremljen je autofokus sistemom fazne detekcije. Sekundarni senzor je ultra-široki senzor rezolucije od 5MP i otvora blende od f/2.2.
Kamera je jedna od stvaki gdje postaje jasno da ovo ipak nije flagšip uređaj. Samsung je sa S10 serijom dokazao da su sposobni da naprave vrhunske kamere. Jednostavno, te iste kamere nisu implementirali u A40.
Nemojte nas pogrešno shvatiti – kamera je sasvim u redu. U fotografijama, boje su fine, dobro zasićene i precizne, ali manjka im detalja, a HDR režim nije nešto čime se može baš pohvaliti. U noćnim okruženjima, kamera se pokazala još gore. Previše je šuma, a slike generalno nisu baš dobre. Ovo, doduše, zavisi od toga šta od telefona očekujete. Za potrebe društvenih mreža, kamera je i više nego dobra.
Kameri u noćnim uslovima pomaže LED blic koji se nalazi ispod postavke kamera.
Glavna kamera snima video u maksimalno 1080p rezoluciji na 30fps-a. Kao i sa slikama, video je OK, ali nije najbolji.
Prednja kamera smještena je u izrezu o kom smo ranije već pričali. Dolazi sa rezolucijom od 25MP i otvorom blende of f/2.0. Selfi kamera bilježi stvarno dobre slefije. Detalji su fino zabilježeni, a čak i portretni režim radi odlično. Pošto je ovo širokougaoni senzor, čak i grupni selfiji neće predstavljati problem. Vjerujemo da će vam selfie kamera odlično poslužiti za normalno, svakodnevno korištenje.
Kao i glavna kamere i ova snima video rezolucije do 1080p na 30fps. Ovi snimci neće biti tako dobri kao oni sa prednje kamere jer ovdje nema autofokus sistema ali opet, za potrebe društvenih mreža, više nego dovoljno dobri.
Obe kamere pojačane su AI kamera režimom koji možete ručno upaliti i ugasiti. Predlažemo da ga uvijek držite uključenog jer radi odlično i automatski podešava paremetre slike u zavisnosti od okruženja.
POVEZIVANJE
Galaxy A40 koriste sve moderne opcije povezivanja. Telefon dolazi u dvije verzije, bilo kao single ili dual SIM uređaj. Obje verzije koriste nano SIM kartice. MicroSD kartica, koju smo ranije pomenuli, smješta se u svoj posvećeni utor što znači da ćete moći koristiti obje SIM kartice u isto vrijeme sa microSD karticom.
Telefon uspostavlja žičanu vezu kroz USB Type-C port koji je smješten na donjoj ivici. Pored USB porta, tu je i 3.5mm port za slušalice za sve one koji se i dalje drže dobrih starih žičanih slušalica.
Bežičnih veza ima mnoštvo, pa počnimo. Telefon se na wireless povezuje preko WiFi 802.11 sa a/b/g/n/ac standardima koji radi na duplom kanalu. Takođe, telefon je opremljem Bluetooth verzijom 5.0, GPS-om, a čak ima i NFC za bežično plaćanje. Sve u svemu, ovo je vrlo dobro povezan telefon kojem ništa ne fali.
Dobro, fali mu mogućnost povezivanja na 5G ili recimo IC blaster, ali ono prvo ne viđamo još uvijek ni na svim flagšip telefonima jer nije rasprostranjeno a i skupo je, dok je ovo drugo funkcionalnost koju ionako većina ljudi ne bi nikad koristila. Ipak, ako ste vi jedan od tih ljudi, bićete razočarani što A40 ne podržava ovu opciju.
BATERIJA
Baterija koja je ugrađena u Galaxy A40 dolazi sa kapacitetom od 3100 mAh. Sa ovim kapacitetom telefon može izdržati čitav dan prosječno zahtjevnog korištenja. Mi smatramo da je ovo odlično, jer čak i neki mnogo skuplji telefoni nisu mogli ovoliko da izdrže. Potrošnja baterije zavisi od toga kako koristite telefon, pa nemojte ove rezultate uzimati zdravo za gotovo je neće biti isti za svakog korisnika.
Kada vam se telefon isprazni, puni se kroz USB Type-C port. Punjač koji dolazi sa telefonom ima snagu od 15W te puni uređaj od 0-100% za oko 2 sata.
ZAVRŠNE RIJEČI
Moramo reći da smo poprilično zadovoljni kako se Galaxy A40 pokazao na testu. Ovo je istinski dobar telefon. Nema sve funkcije flagšip uređaja i nema najbolju kameru, ali odrađuje posao i to dobro. Takođe, ovo je atraktivan, moderan telefon kojeg je proizveo jedan od vodećih svjetskih proizvođača, pa smo zbog toga sigurni da podrške za njega neće nedostajati. Ovo je samo po sebi odlična informacija. Za cijenu od oko 220€ mislimo da je A40 odličan izbor.
Samsung Galaxy A40 Specifikacije
Ne zaboravite da se pretplatite na naš YouTube kanal i uključite zvonce za obavještenja, kako bi prvi vidjeli šta je to novo u svijetu mobilne industrije. Hvala što ste nas pratili, i vidimo se u narednoj recenziji!