• Utorak, 03 Februara, 2026

Novi iOS 11.4 dizajniran da spriječi nasilno otključavanje čak i od strane bezbjedonosnih organizacija.

Biometrija, otisci prsta, prepoznavanja lica… do prije nekoliko godina viđeno samo u filmovima naučne fantastike, a sada uveliko u džepovima običnih građana.
Svi premium uređaji svijetkih proizvođača imaju ugrađen neki vid zaštite podataka korisnika što uveliko otežava rad bezbjedonosnih struktura u svim državama.
Naime, javna je tajna da bezbjednjaci koriste naše telefone da nas prate, prisluškuju, analiziraju naše riječi tražeći govor o terorizmu, bombama i slično. Mnogi telefoni se koriste kao dokazni materijali na suđenjima kriminalnim licima i organizacijama.
Jedan od uređaja koji je služio za nasilno otključavanje Apple-ovih telefona bio je GrayKey
Jednostavno spojiš telefon na ovaj uređaj i u zavisnosti od veličine i složenosti zaštite koja je podešena na telefonu za nekoliko sati ili nekolio dana telefon biva otključan.
Sa cijenom od 15.000 do 30.000 dolara SiviKljuč nije predstavljao veliki teret za budžete velikih bezbjedonosnih struktura te je njegova upotreba postajala sve veća i veća.

Apple je odlučio da zaštiti svoje korisnike do te mjere da čak FBI i CIA ne mogu da otključaju njihove uređaje.

Obirom na to da je za otključavanje telefona sa sivim ključem potrebna fizička veza apple je sa novom sigurnosnom zakrpom koja dolazi u iOS 11.4 odlučio da stane u kraj provaljivanju.
Zaštita radi vrlo jednostavno, tako što softver prepoznaje otključavanje šifrom i registruje ga te u slučaju da telefon biva otključan na način koji softver ne prepoznaje kao registrovanu šifru zaustavlja bilo kakve prenose podataka kablom i dozvoljava samo punjenje.

Izvor