Introduction
Brend Tesla iz Srbije nastavlja sa novim modelima smartfona za domaće tržište. Nakon što smo u junu imali Tesla 6.2 i 6.2 Lite modele , kao predstavnike srednje i niže srednje klase , na test dobijamo osvježenu verziju srednje klase – model 6.3. Radi se o novom predstavniku srednje klase iz Tesline SmartPhone linije , a u odnosu na prethodnika nas čeka noviji Android i čitač otiska prsta za poboljšanu privatnost. Ono na čemu se definitivno poradilo jeste kvalitet izrade, tako da sada nalazimo u potpunosti aluminijsko kućište. Kućište je generalno manje, što je pohvalno, a uređaj je takođe i lakši od prethodnika. U originalnom pakovanju isporučeno je sledeće: korisnička uputstva, originalna gel maska, 3.5mm bubice slušalice, microUSB kabl za punjenje i SIM iglica. Mi smo na test dobili Gray verziju, a pored nje je dostupna i Black verzija. Šta nam donosi novi Tesla za srednju klasu, sa manjim metalnim kućištem, sličnim performansama i istim ekranom? Pogledajmo zajedno!
Video review
Unboxing
Display
Ono što je ostalo dosta slično kao na prethodniku jeste ekran modela 6.3. I dalje nalazimo panel dijagonale 5”. I ovaj put je korištena IPS LCD tehnologija. Rezolucija panela je HD 720p, dok je odnos stranica ekrana 16:9 što rezultuje sa 294 piksela po inču. Manjoj debljini tijela uređaja svakako doprinosi i OGS tehnologija, kao i smanjenoj refleksiji. Za zaštitu je iskorišteno Asahi Dragontrail staklo.

S obzirom na iste specifikacije , očekuje se i ista kvaliteta prikaza,međutim došlo je do promjena. Oštrina prikaza je ostala ista jer je ona uslovljena specifikacijama panela koje se ostale nepromijenjene, ali ono što je lošije u odnosu na prethodnika jeste svakako vidljivost pri direktnom sunčevom svijetlu. I dalje, sav sadržaj na ekranu izgleda sasvim pristojno, pogotovo HD sadržaj koji dovodi do izražaja sve prednosti panela na 6.3 modelu. HD rezolucija je u 2017. već prilično loš podatak, tako da bi rado vidjeli FullHD rezoluciju na 5” panelu,ali, šta je tu je. FullHD je dostupan tek na jačem 9.1 modelu.
Hardware and OS
Ono što je po nama nelogičan potez prilikom dizajniranja modela 6.3 jeste ugradnja slabijeg čipseta nego što je slučaj sa 6.2 modelom. I dalje se radi o MediaTek čipsetu, ali ovaj put sa četverojezgrenim procesorom. Model je MT6737 i isti se ugrađivao i u 6.2 Lite model koji je daleko jeftiniji. Čipset je izrađen na 28nm procesu. Sve četiri jezgre su Cortex-A53 i kucaju na radnom taktu od 1.25 GHz. Ugrađeni grafički čip je ARM Mali-T720 što stvarno predstavlja donju granicu ako uzmemo u obzir da 6.3 posjeduje panel HD rezolucije. Baš kao i na prethodnom 6.2 modelu, na 6.3 modelu nalazimo 3GB RAM memorije ukombinovanih sa 32GB interne memorije, što stvarno ne bi trebalo predstavljati ‘usko’ grlo i još uvijek predstavlja solidan ”setup”.

Kretanje kroz meni i generalno performanse modela 6.3 pri uobičajenim situacijama su odlične, dok prilikom pokretanja zahtjevnijeg sadržaja, slabašan hardver već pokazuje svoju lošu stranu. Fluidnost prilikom igranja na 6.3 modelu, nije baš sjajna strana, ali će zadovoljiti prosječnog korisnika. Tamo gdje nastaju problemi, jeste poslije dužeg igranja modernih 3D igara, uslijed čega uređaj ima tendenciju ka pregrijavanju i padu performansi. Jednostavno, ovaj model svojim čipsetom nije dorastao sve zahtjevnijim 3D igrama. Na poznatom AnTuTu benčmark testu – model 6.3 je postigao 30240 bodova. Na sreću, na Tesli 6.3 nalazimo Android 7.0 OS koji je još uvijek po svim standardima moderan, bez obzira na pojavljivanje Oreo sistema na nekim modelima. OS nije opterećen sa nepotrebnim aplikacijama i tu mu dajemo plus. Daljnje nadogradnje su neizvjesne, s obzirom na tek prosječan hardver. Ono što razlikuje 6.2 i 6.3 model najviše jeste i čitač otiska prsta. 6.3 model posjeduje jedan takav ugrađen na poleđini telefona , tik ispod senzora glavne kamere i LED svijetla.

Za reprodukciju zvuka Tesla SmartPhone 6.3 koristi jedan zvučnik pozicioniran na dnu telefona pored microUSB ulaza. Iako posjeduje dvije ‘rešetke’ za zvučnike, izgled zavarava – radi se o mono zvuku. Proširivost memorije putem microSD kartica do 64GB je odlična stavka!
Camera
Fotografisanje sa modelom 6.3 donosi slično iskustvo kao sa Teslom 6.2. Na zadnjoj strani opet nalazimo senzor rezolucije 13MP koji je potpomognut sa LED svijetlom za uslove slabog osvijetljenja. Auto-Fokus sistem je tu i primjećujemo brži sistem fokusiranja, iako zvanično nije pojašnjeno o kakvom sistemu fokusiranja se radi. EIS (Elektronska stabilizacija) je tu da ublaži drhtavu ruku, a imamo i podešavanje odnosa stranica slike – 4:3 gdje možemo koristiti punu 13MP rezoluciju ili prilagođeni odnos stranica 16:9 za prikaz preko cijelog ekrana, pri čemu ne koristimo punu 13MP rezoluciju. Od ostalih podešavanja imamo : HDR, Anti-Shake, Zerro Shutter Lag, ISO podešavanje, Self-Timer, Face Detection , Anti Flicker i podešavanje ekspozicije. Kada pričamo o samom kvalitetu fotografija nastalih modelom 6.3 – nismo razočarani. Napredak u odnosu na model 6.2 je očigledan.

Šum je na daleko nižem nivou, oštrina je sasvim dobra, a reprodukcija boja je dosta realna. Čak su nam se svidjeli i ”makro” snimci, koji su jako detaljni i sa malom količinom šuma. Video snimci su i ovaj put nažalost podbacili. Iako se radi o sasvim solidnoj FullHD rezoluciji, video zapis je zabilježen u prastarom .3gp formatu što svakako utiče na kvalitet. Scene su tečne, ma da ne baš uvijek sa 30 frejmova u sekundi, nude solidan nivo detalja, ali sa jako lošim balansom bijele. Kontinualni auto-fokus sistem bi svakako bio dobrodošao, međutim fokusiranje će te ipak morati obavljati ručno. Prednja kamera i ovaj put nosi rezoluciju od 5MP i donosi solidne rezultate, a koristeći HDR režim, mogu se dobiti zaista dobre fotografije. HDR će odlično poslužiti za ‘izvlačenje’ finih detalja iz sjenke i presvijetlih dijelova fotografije. Video snimak se bilježi u VGA 480p rezoluciji i po današnjim standardima su lošeg kvaliteta.
Connectivity
Tesla 6.3 je DualSIM uređaj koji koristi dva standarda : microSIM i nanoSIM. Radi se o hibridnom slotu, koji ako se koristi samo microSIM kartica, pruža mogućnost korištenja microSD memorijske kartice u nanoSIM slotu. Uređaj podržava 4G mreže što je definitivno ‘must have‘. Tesla ni na premium modelu 9.1 nije posegnula za Type-C priključkom, tako da i na 6.3 srećemo dobri stari microUSB. 3.5mm port je tu, što podržavamo u potpunosti.
Kada pričamo o bežičnim konekcijama, tu imamo:
- WiFi 802.11 b/g/n
- Bluetooth 4.1
- FM Radio
- A-GPS
Nedostatak je definitivno nepostojanje NFC sistema.
Podržane frekvencije su :
- 2G GSM : 850, 900, 1800, 1900 MHz
- 3G WCDMA : 1900, 2100 MHz
- 4G LTE : 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Battery
Tesla nastavlja sa unibody dizajnom, tj i ovaj put baterija nije ukloniva bez prethodnog rastavljanja uređaja. Radi se o bateriji kapaciteta 2400 mAh. Tip baterije je Lithium-Polymer. Kako uređaj ne podržava brzo punjenje, za punjenje do 100% potrebno je oko 2h i 30min.
Final words
6.3 predstavlja solidan uređaj, pogotovo ako uzmemo u obzir pristupačnu cijenu. Ono što ostaje pitanje : zašto Tesla nije napravila jasniju razliku između prethodnika i novog modela? Lijepo je vidjeti čitač otiska prsta i kvalitetniju izradu, koji svakako podižu 6.3 u novi segment, ali primjena slabijeg čipseta ni se moglo smatrati kao nedostatak kod naprednih korisnika. Takođe rado bi smo vidjeli NFC sistem. Ako tražite novi uređaj, Tesla 6.3 je vrlo zanimljiv izbor, te s obzirom na prihvatljivu cijenu,a zaista dobru izradu i moderan OS nudi solidno zaokružen paket.
Sviđa li se vama Tesla SmartPhone 6.3? Vaše mišljenje bi voljeli vidjeti u komentarima. Ako imate predlog ili želite vidjeti neki konkretan model uskoro na recenziji , budite slobodni da napišete u komentaru ili na našoj Facebook stranici. Ako vam se dopada naša recenzija, pretplatite se na naš Youtube kanal, lajkujte nas na Facebooku, a mi spremamo još dobrog sadržaja.
Tesla SmartPhone 6.3 Specifikacije
