UVOD
Već neko vrijeme flegšip telefoni postaju sve veći i veći i sve se više stvari pakuje u njih, međutim postoji mnogo korisnika koji bi htjeli flegšip perfromanse, ali u kompaktnom uređaju. Sony je u zadnje vrijeme prestao kreirati Compact modele, ali je sada Samsung uskočio u ovo polje. Predstavljamo vam Samsung Galaxy S10e.
Samsung Galaxy S10e se za razliku od Plus verzije malo više razlikuje od S10 modela. Veličina je smanjena, ekran više nije zakrivljen, senzor otiska prsta nije ultrasonični, baterija je srezana, a izgubili smo i jednu kameru. Međutim sve je ovo urađeno da bi se telefon prilagodio manje zahtjevnijim korisnicima koji će opet moći dobiti mnogo od jednog ovako kompaktnog telefona. Naša praksa je da u svakoj recenziji navedemo šta dodatno dobijemo u fabričkom pakovanju uz telefon, tako da krenimo od toga.
Dodaci u kutiji se praktično ne razlikuju od onih u naprednijim S10 modelima. Imamo 15 watni adapter za punjenje sa Type-C kablom, 3.5mm AKG slušalice, Type-A na Type-C konektor, korisnička uputstva, iglicu za vađenje SIM slota i zamjenske jastučiće za slušalice.
Dok su S10 i S10 Plus modeli preko ekrana dobili Corning Gorilla zaštitu šeste generacije, S10e telefon karakteriše peta, kako na ekranu, tako i na staklenoj poleđini telefona. Dostupne boje za ovaj model su Prizma Bijela, Crna, Zelena, Kanarsko Žuta i Flamingo Roza. Ivice su još jednom napravljene od aluminijuma, a IP68 zaštita je i dalje pristuna. Ivice na ekranu su ipak nešto deblje od onih na S10 i S10+ telefonima, baš iz razloga što ovaj telefon ima potpuno ravan panel, bez edge ivica, ali je edge funkcija u interfejsu i dalje prisutna.
EKRAN
Ovaj telefon takođe zadržava i novi Samsung Dynamic AMOLED panel – poboljšanu varijantu Super AMOLED ekrana koji je veoma sličan i koji može prikazivati HDR10+ sadržaj. Boje su na ovom ekranu veoma vibrantne i zasićene, dok je crna izrazito duboka.
5.8-inčni S10e model perfektno leži u ruci ili džepu, pogotovo nakon testiranja većih modela iz ove serije. Sve ima svoje prednosti i mane, pa tako i veličina ovog telefona. Dok je njegova kompaktnost plus za svakodnevno korištenje, igranje igara i gledanje video sadržaja može biti čudno iskustvo ako na njega prelazite sa većeg telefona. Pravi primjer za ovo je PUBG Mobile, sa oba palca ćete prekriti veći dio površine ekrana, tako da neće ostati mnogo prostora koji vidite.
19:9 odnos stranica se nije mijenjao, ali rezolucija jeste i nećete je moći mijenjati. Telefon će reprodukovati 1080 x 2280 piksela sviđalo vam se to ili ne. Sav sadržaj je opet perfektno oštar i ne postoji ni p od pikselizacije.
Kao i kod S10-ke, obični Infinity-O ili punch hole izrez je svoje mjesto našao u gornjem desnom uglu, a u njega je smještena selfie kamera. Tokom otključavanja telefona licem ili korištenjem tajmera pri fotografisanju selfie slika, oko ovog izreza se pojavljuju zanimljivi efekti, a takođe na Play prodavnici su već dostupne neke aplikacije koje čine da vaš telefon izgleda unikatno, na primjer Energy Ring aplikacija koju smo preuzeli pokazuje procentat baterije, i možete je prilagoditi po vašim željama.
HARDWARE I OS
Ovaj telefon takođe pokreće najnoviji i najbolji Samsungov čipset do sad, Exynos 9820 Octa, koji je izređen na 8nanometarskom proizvodnom procesu. U Kini, Južnoj Americi i Sjedinjenim Državama on radi na Snapdragon 855 čipsetu.
Bez obzira šta radite sa ovim telefonom, kakav god zahtjev mu date, on će ga momentalno izvršiti. To će nam potvrditi i rezultati AnTuTu testiranja, čak preko 335 hiljada bodova, što je bolji rezultat od bukvalno 99% svih ostalih modela.
Jedina razlika postoji u podešavanju interne i RAM memorije telefona. S10e dolazi sa 6GB RAM-a i 128GB prostora ili 8GB RAM-a i 256GB interne memorije, a ako vam nije dovoljno 128 ili 256GB, tu je i hibridni dual SIM utor koji vam pruža mogućnost da u telefon ubacite microSD karticu i time proširite memoriju za dodatnih 512GB.
Senzor otiska prsta kako ste mogli čuti i na početku više nije ispod ekrana. On je zbog uštede prostora i cijene smješten na desnu ivicu uređaja, ali se po nama nalazi previsoko. Besprijekoran je, otključava telefon prije nego što trepnete, definitino najbolji i najbrži senzor koji smo imali priliku testirati.
Prednja kamera može registrovati vaše lice i koristiti ga za otključavanje telefona, ali kako smo vidjeli i kod ostalih S10 telefona, ovaj metod uopšte nije siguran. Telefon se može otključati kada ga okrenete prema videu ili fotografiji vlasnika uređaja, te ga ne bi preporučili ako su vam vaši podaci bitni. Zamislite da izgubite telefon i da pronalazač pronađe vašu fotografiju na društvenim mrežama i bez imalo truda otključa telefon. Izrazito loša situacija.
Što se tiče reprodukcije zvuka, telefon ima dva izvora tonova, donji primarni i gornji zvučnik za pozive.
Android 9.0 Pie sistem dolazi direktno iz kutije, zajedno sa Samsungovim One UI korisničkim interfejsom.
KAMERE
Dok S10 i S10+ modeli imaju isto trostruko podešavanje primarne kamere, Samsung Galaxy S10e je dobio jednu kameru manje. Glavni senzor je isti na svim telefonima i nosi rezoluciju od 12MP, takođe ima i varijabilni otvor blende od f/1.5 do f/2.4 koji se pali po potrebi, zavisno od toga koliko svjetla pada na kameru. Dok su veći modeli imali drugi telefoto senzor koji je donio 2x optički zum, S10e ga nije dobio, već je na njega implementirana ona treća širokougaona kamera, koja je jeftinija od telefoto senzora što je modelu S10e takođe smanjilo cijenu.
Interfejs kamere je ostao poprilično bogat, i u njemu možete naći sve opcije kao i kod S10 i S10+ modela, osim one tipke za prebacivanje na telefoto kameru. Između ostalih tu su HDR, AI optimizator scena i fokus uživo. Noćni režim se automatski pali kroz optimizator scena i po nama ne donosi dobre rezultate u mraku jer mnogo žrtvuje kvalitet slike za nešto dodatnog osvjetljenja. U Pro režimu možete ručno podesiti sve parametre slike, tako da ako poželite možete uzeti stvari u svoje ruke. Fotografije na dnevnom svjetlu su zaista dobre, kako u normalnom, tako i u širokom uglu. Oštrina i dobar dinamički opseg fotografija su standard, a šuma nema ni u sjenama. Široki senzor ipak nema autofokus režim, tako da nekada zna pogriješiti, što se najviše vidi u noćnim snimcima. Normalni senzor će zabilježiti puno bolje fotografije u mraku.
Što se tiče video zapisa, Galaxy S10e takođe snima video u maksimalnoj 4K rezoluciji pri 60 FPS, i oni nisu stabilizovani – ali sve ostale rezolucije jesu. Tu je i Super Steady mode koji bilježi video u 1080p rezoluciji sa širokougaonom kamerom. Odlična stabilizacija je rezultat kropovanja piksela izvan FullHD kadra.
Na prednjoj strani je zadržan onaj 10-megapikselni senzor sa S10 modela koji pravi izvrsne selfie fotografije, i koji je opremljen Phase Detection Autofokus sistemom. Oštrina je zahvaljujući autofokusu izvrsna, a odvajanje u live focus režimu takođe radi dobro.
Primjeri fotografija sa Galaxy S10e modela
POVEZIVANJE
Samsung Galaxy S10e je dual-sim uređaj koji podržava dvije nanoSIM kartice ili jednu nanoSIM i jednu microSD karticu za proširenje memorije do 512 gigabajta. Puni se i vrši žičane komunikacije preko USB Type-C porta, dok se pored njega nalazi 3.5mm ulaz za slušalice koje takođe kao što smo rekli na početku dođu uz telefon.
Nove AKG slušalice se razlikuju od onih kod S9 serije kako po pitanju palete boja tako i po kvalitetu zvuka. Čini se da su generaciju starije slušalice glasnije, ali da su nove puno bolje u dubokim tonovima i basovima.
BATERIJA
Što su telefoni u S10 seriji kompaktniji, to je baterija sve manja. S10+ ima 4100 miliampera, dok S10 ima 3400. Najmanji E model se može pohvaliti sa baterijom kapaciteta 3100 miliamper časova. Kažemo pohvaliti jer se telefon dobro pokazao po pitanju autonomije računajući na malu bateriju. Bili smo skeptični da neće izdržati ni dan korištenja, ali nas je iznenadio. Sposoban je izgurati čitav dan uz vas ali ako niste prezahtjevan korisnik. Screen On vrijeme vas možda i neće iznenaditi, uglavnom oko pet časova, ali uz konstantno korištenje telefona.
Kao i ostali modeli S10e ima reverzibilno wireless punjenje, što znači da telefon možete puniti bežičnim punjačem, ali i druge telefone i opremu sa ovim modelom. Standardni žičani kao i wireless punjač isporučuje 15W što za 2019. godinu i nije bog zna šta. Konkurenti nude duplo pa čak i troduplo brže punjače od Samsunga. Ovo je jedna stavka na kojoj bi jedan ovakav brend mogao poraditi. Za potpuno punjenje telefona je potrebno oko sat vremena i dvadeset minuta.
FINAL WORDS
Samsung Galaxy S10e je izvrstan telefon u seriji kompaktnih modela, ali postoji mnogo drugih flegšip telefona koje možete kupiti za cijenu ovog uređaja. Ovo je telefon za one koji ciljano traže manji uređaj, ali ako vam nije problem imati telefon veći za 0.3-inča, preporučili bi standardni S10 model. Autonomija ovog modela takođe može biti presudan faktor kada uzmete u obzir koliko ćete ga koristiti i koliko on zapravo košta. Njegova zvanična cijena je 680 evra, ali se već može pronaći i za 600 u slobodnoj prodaji. Ako svoj telefon ne koristite po čitav dan a želite imati dobar telefon nove generacije, S10e je odličan izbor.
Samsung Galaxy S10e Specifikacije
Ne zaboravite da se pretplatite na MOBOSdata Balkan Youtube kanal i uključite zvonce za obavještenja, kako bi prvi vidjeli šta je to novo u svijetu mobilne industrije. Hvala što ste nas pratili, i vidimo se u narednoj recenziji!