Kako su se razvijale kamere na mobilnim telefonima?
Svjedoci smo sve većeg napretka smartfona na polju ugrađenih kamera. Kroz testiranje modela naišli smo na veoma interesantne i sposobne senzore, koji se ne bi postidjeli ni nekih daleko skupljih DSLR fotoaparata.
Početak i prvi modeli sa ugrađenom kamerom
Čitava priča datira još iz prošle decenije. Prvi mobilni uređaji sa ugrađenom kamerom bio je Sharp J-SH04 . On se pojavio početkom 2000. godine i za to vrijeme je bila pravi bum! Čitava tehnologija jednog fotoaparata našla je mjesto u vašem telefonu koji lako stane u džep! Mindblowing! Telefon je u početku prodavan samo u Japanu, a rezolucija njegove kamere je nosila čitavih 0.1MP!
Tako je, njegov CMOS senzor nosio je rezoluciju od otprilike 110,000 piksela!
Sharp možda nije bio ni svjestan da je ovim pokrenuo čitavu novu eru u oblasti mobilnih telefona.Trka za prestolom može da počne!
Prelazak sa CIF na VGA
Prvi uređaj sa VGA kamerom bila je Nokia 7650 i svjetlost dana ugledala je početkom 2002. godine. Rezolucija kamere je iznosila 0.3MP ili 640×480 piksela.
U sledećih nekoliko godina VGA rezolucija je našla put do raznih modela, od premium pa do niske klase. Za telefon sa najboljom VGA kamerom nezvanično važi Sony Ericsson K310i / K320i.
2004. je donijela 1.3MP kamere
Nakon VGA rezolucije, dolazimo do rezolucije od 1.3MP, koja je prvi put upotrebljena na Audiovox PM8920 mobilnom telefonu u julu 2004. Maksimalna rezolucija ovog CMOS senzora iznosila je za to vrijeme impresivnih 1280 x 960 piksela.
Najbolji predstavnik 1.3MP klase jeste Sony Ericsson S700 koji je bio sposoban da snima i video zapise.
2MP se postavlja kao standard u 2005.
Sledeći korak u trci sa megapikselima je napravila Nokia. Radilo se o Nokiji N90 koja je 2005. donijela senzor rezolucije 2MP i revolucionarni dizajn koji je podsjećao na camcorder.
Najveći konkurent u 2005. godini Nokiji je predstavljao Sony Ericsson, koji je ujedno bio i vlasnik najjačeg predstavnika za 2MP klasu – model K750i. Odlikovale su ga za to vrijeme vrhunske fotografije, a auto-fokus je omogućio i odlične makro fotografije.
Sharp je prikazao model '902' koji je bio opremljen sa optičkim zumom, a ujedno predstavlja i prvi mobilni uređaj sa optičkim zumom 2x.
Konkurencija je već krajem 2005. bila spremna za sledeću etapu – 3.2MP senzori
Prvi uređaj sa 3.2MP senzorom je preklopni Samsung P850.
Odgovor ostalih proizvođača je uslijedio već početkom 2006. Sony Ericsson je predstavio u februaru model K800i, po mnogima uređaj sa najkvalitetnijim fotografijama u klasi 3.2MP. Pored 3.2MP rezolucije, K800i je posjedovao ranije viđen auto-fokus, a po prvi put možemo vidjeti uređaj sa Xenon blicem izvanrednih mogućnosti u mračnim uslovima.
Nokia nije ostala kratkih rukava, pa je u kratkom roku na tržište ponudila model N73, a u paru sa njom i model N93. N73 je odličan fotograf, dok je N93 zamišljen kao model koji će iskustvo snimanja video kamerom donijeti na mobilne uređaje. Jedinstven dizajn i odličan 3x optički zum, sa sve optikom koju potpisuje Carl Zeiss, učinili su N93 legendarnim modelom.
LG je 2006. otišao korak dalje i tržištu ponudio 5MP senzor
LG KG920 je donio senzor rezolucije 5MP. Kako se radilo o prvom modelu sa 5MP senzorom, u direktnom poređenju sa najboljima iz 3.2MP klase pokazao je slične rezultate.
LG je bio prvenac, a ostali proizvođači su imali vremena da ispeglaju svoje modele, pa tako krajem iste godine viđamo legendarnu Nokiu N95. Po mnogima, jedan od najkompletnijih uređaja tog vremena. N95 je posjedovala odličnu Carl Zeiss optiku, a uz sve to i video mogućnosti sa modela N93 – snimala je video zapise u VGA rezoluciji pri 30fps.
Sony Ericsson je takođe spremio konja za trku, a on se zove K850i. Pošto je predstavljao nasljednika modela K800i, od modela K850i se očekivalo mnogo – možda i previše. Rezultati su bili tek malo bolje noćne fotografije. Ono što je krasilo K850i u njegovo vrijeme jeste automatski zatvarač senzora, jači Xenon blic u odnosu na prethodnika te po prvi put – trostruko LED svijetlo kao asistent za auto-fokus i za potrebe video snimanja.
Skok na 8MP se desio u 2008.
Nakon pojave modela sa 5MP, kolale su priče o pojavljivanju novih senzora rezolucije 6MP ili 7.2MP koji bi mogli biti izrađeni od strane Sony kompanije, ali Samsung je iznenadio sve i predstavio svoj model INNOV8 (i8510) sa luđačkom rezolucijom od 8MP. Fotografije su napravile očigledan iskorak u odnosu na modele sa 5-megapikselnim senzorima. Sony Ericsson je kao odgovor na INNOV-a spremio model C905 koji važi za uređaj sa najboljim kvalitetom fotografija u klasi 8MP i Xenonskim blicem.
Nokia je ovaj put u trku za megapikselima malo zakasnila i tek nakon godinu dana od pojavljivanja modela C905, predstavila Nokiu N86. N86 je donijela širokugaono slikanje.
Sony Ericsson donosi 12MP senzore
Sony Ericsson Satio je prvi model sa 12MP senzorom koji je bio uparen sa dobro poznatim Xenon blicem i auto-fokus sistemom.
Nedugo nakon predstavljanja Satia, Samsung je spremio odgovor – Pixon12 je takođe donio senzor rezolucije 12MP. Nokia je opet zakasnila u trci i tek nakon godinu dana je predstavila svoj prvi model sa kamerom rezolucije 12MP – Nokiu N8. U međuvremenu, HD video zapis je zaživio, tako da je osnovna i najveća prednost modela N8 mogućnost snimanja HD video zapisa (Satio – WVGA, Pixon 12- D1).
Napredak rezolucija je dosegao i 20MP na nekim Android uređajima, a vrhunac je dostiglo sa PureView modelima iz Nokia linije proizvoda. Pričamo konkretno o modelu 808 PureView koji je donio senzor rezolucije 41MP, a pojavio se početkom 2012. godine. Fotografije nastale ovim modelom su bile jako dobre, a radilo se oversampling tehnologiji koja je donijela i zum bez gubitka kvaliteta, tako da nije bilo potrebe da se ugrađuje optički zum koji bi povećao debljinu kućišta.
Optiku je i ovaj put potpisivao Carl Zeiss. Ipak, PureView tehnologija nije zaživila i pojavila se na tek nekoliko modela: Nokia 808 PureView, Nokia Lumia 920, Nokia Lumia 925, Nokia Lumia 928, Nokia Lumia Icon, Nokia Lumia 830, Nokia Lumia 930, Nokia Lumia 1020, Nokia Lumia 1520, Microsoft Lumia 950 i Microsoft Lumia 950 XL.
Počevši od 2015. proizvođači mahom smanjuju rezolucije senzora, ali rade na ostalim parametrima koji su preduslov za odlično foto-video iskustvo (veći otvori blende, veći pikseli, brži auto-fokus sistemi i ostalo). U 2016. i 2017. godini možemo vidjeti da se većina proizvođača za svoje flagship modele odlučilo na rezoluciju od 12MP koja je zlatna sredina. Kraj 2016. i početak 2017. je obilježen i ugrađivanjem duplih senzora glavne kamere u cilju poboljšanja noćne fotografije, portretne fotografije i kvaliteta zumiranja.
Trenutni vrhunac po pitanju kvaliteta kamere su:
- Google Pixel 2
- Apple iPhone X (iPhone X recenzija)
- Huawei Mate 10 Pro (Huawei Mate 10 Pro recenzija)
Google Pixel 2 se našao na vrhu, a krasi ga 12MP senzor sa otvorom f/1.8 i sa odličnom Dual Pixel tehnologijom za fokusiranje, koja je preduslov za brzo i precizno fokusiranje, gdje se svaki piksel tretira kao fokus piksel.
Iako ne posjeduje dva senzora na pozadini, Portrait režim na Google Pixel 2 važi za jedan od najboljih trenutno dostupnih.
Sledeći model na listi je Apple-ov najnoviji model X. Za razliku od Google Pixela, X se može pohvaliti sa dvostrukom glavnom kamerom, a obe kamere su optički stabilizovane i donose fotografije u rezoluciji od 12MP. Glavni senzor donosi otvor blende f/1.8, dok telephoto senzor ima manji otvor blende i iznosi f/2.4. Auto-fokus je fazno detektovan, a ono po čemu se iPhone X izdvaja u odnosu na konkurenciju jesu njegove mogućnosti video snimanja – podržava čak 4K u 60fps.
Tik iza Apple iPhone X modela našao se i Huawei Mate 10 Pro, koji se baš kao iPhone X može pohvaliti sa dvostrukim senzorom glavne kamere. Radi se o 20MP monohromatskom senzoru i 12MP RGB senzoru koji su u stanju da rade u paru i isporuče vanserijski dobre rezultate, sa odličnom reprodukcijom boja i niskim nivoom šuma. Video zapis se bilježi u 4K pri 30fps i nudi uvećanje do 2x bez gubitka kvaliteta, a isto uvećanje je dostupno i u foto režimu.



















