• Utorak, 18 Marta, 2025

UVOD

Samsung je nedavno objavio svoju novu S10 seriju telefona, a sada je i na nas došlo vrijeme da damo svoje mišljenje o Galaxy S10 uređaju. Ovo je jedan sveukupno fenomenalan uređaj, pa ostanite s nama da saznate šta mi mislimo o njemu.

Prije nego što počnemo sa telefonom, kao i svaki put pogledajmo prvo šta nam je to Samsung spremio u fabričkom pakovanju. Imamo sam telefon, iglicu za vađenje SIM utora koja je smještena u manjoj kutiji unutar koje se nalaze korisnička uputstva, brendirane 3.5mm AKG slušalice, USB Type-C kabl za punjenje i prenost podataka, Samsungov Adaptive Fast Charging adapter za punenje te USB Type-A na USB Type-C konverter. Poprilično bogato pakovanje, moramo reći

Samsung Galaxy S10 je izrađen od Corning Gorilla Glass 5 stakla sa prednje i zadnje strane, a ima i aluminijumsi ram koji ide oko telefona. Uređaj koji mi imamo na recenzji došao je u Prizma Zelenoj boji, a takođe su dostupne Prizma Bijela, Prizma Crna, Prizma Plavoj, Kanarsko Žutoj i Flamingo Pink boji. Idemo sad detaljnije pogledati šta nam to ovaj telefon nudi.

EKRAN

Što se tiče ekrana, Galaxy S10 ima sve što možemo poželjeti. Posjeduje poprilično veliki 6.1“ ekran koji ipak nije prevelik pa se s lakoćom može koristiti jednom rukom. Samsung je napravio u ovaj uređaj implementirao i poboljšanu varijantu svog Super AMOLED ekrana koji se sad zove Dynamic AMOLED. Oni su u suštini vrlo slični, a jedna velika razlika je da je novi Dynamic AMOLED ekran sad sposoban za prikazivanje HDR10+ sadržaja. Osim toga, ekran je uglavnom isti onaj koji smo mogli vidjeti u prijeđašnjim Samsung uređajima. Galaxy S10 ima visoki ekran odnosa stranica 19:9, a sa rezolucijom od 1440 x 3040 piksela zaključićete, kao što smo i mi, da je ovaj ekran – savršen.

Boje su izuzetno precizne a zbog veoma tanke gornje i donje ivice, imaćete osjećaj da u ruci držite samo ekran. Korisničko iskustvo je stvarno odlično.

Takođe, bitno je napomenuti i da je ovo ekran sa izrezom, mada ne u tradicionalnom smislu. Ovaj uređaj koristi takozvani Infinity-O izrez unutar kojeg je smještena prednja kamera. Više o njoj malo kasnije. Takođe, ovo je edge ekran, pa je sva funkcionalnost edge tehnologije tu. Samsungov Always-On disple je takođe prisutan, ali on je danas prisutan na skoro svim Samsungovim telefonima, pa stoga i nije pretjerano poseban.

HARDVER I OS

Samsung Galaxy S10 je na samoj ivici tehnologije što se tiče čipseta. Ovaj telefon pokreće najnoviji i najbolji Samsungov čipset do sad, Samsungov Exynos 9820 Octa, koji je izgrađen na 8nm proizvodnom procesu. U Kini, Južnoj Americi i Sjedinjenim Državama, S10 će doći sa Snapdragon 855 čipsetom. Ipak, kako mi imamo uređaj koji pokreće Exynos čip, pričaćemo malo o njemu.

Kao što smo već rekli, ovo je najnapredniji Samsungov čipset do sad, te je zbog toga i prikladno brz. Bez obzira šta radite s telefonom, šta god da pokušate da pokrenete, telefon će do odraditi i to bez odlaganja. Bilo da je to foto ili video editovanje, igranje zahtjevnih igrica ili zahtjevan multitasking, ovoj zvjeri to uopšte nije važno. Prilikom igranja igrica, na primjer, telefon će uvijek održavati visok, stabilan FPS, i iako se telefon malo zagrije prilikom dužeg igranja, to uopšte ne utiče na performanse.

Što se tiče memorije, Galaxy S10 dolazi u svega dvije memorijske konfiguracije, sa 8GB RAM i 128GB ili 512GB interne memorije. Često možemo naći toliko RAM memorije u računarima danas, pa je ovaj detalj i više nego dobrodošao. S druge strane, ako vam iz nekog razloga nije dovoljno 128GB ili 512GB memorije, tu je i hibridni dual SIM utor koji vam pruža mogućnost da u telefon ubacite microSD karticu i time proširite memoriju za dodatnih 512GB.

Još jedna dobra stvar je da je, kao i većina modernih flagšipa, ovaj telefon zaštićen IP68 setifikatom. Slobodno ga nosite oko vode, i dok god se aktivno ne trudite da ga utopite u vodi, telefon je siguran.

Galaxy S10 posjeduje nekoliko različitih opcija za biometrijsku zaštitu, a pretpostavljamo da će se većina korisnika odlučiti za korištenje ultrazvučnog čitača otiska prsta koji je smješten ispod ekrana i nalazi se na stvarno finom mjestu. Radi dobro, otključava telefon većinu puta iako ponekad i ne uspije, ali je veći problem to što nije ni približno brz koliko bismo željeli da bude. Mi smo prilikom testiranja koristili otključavanje skeniranjem lica, ali ovo definitivno nije najsigurniji način da se osigura ovaj telefon. Ne radi na isti način kao Face ID u Apple-ovim telefonima koji mapiraju lice i korise te podatke za otključavanje, nego uzima sliku vašeg lica i poredi za onom koju samo registrujete.

Testirali smo ovu metodu i zaista, telefon nas je pustio unutra kad smo ga okrenuli ka videu na kojem se nalazi osoba čije je lice registrovano. Ovo stvarno nije najpouzdaniji metod te ga ne možemo baš preporučiti.

Što se tiče reprodukcije zvuka, moramo reći da telefon proizvodi stereo zvuk kroz svoja dva zvučnika. Zvuk je vrlo čist i dosta glasan, i zasigurno među najboljima na tržištu.

Samsung Galaxy S10 dolazi sa Android 9.0 Pie operativnim sistemom direktno iz kutije, te sa Samsungovim One UI korisničkim interfejsom preko njega. Ovo je prvi telefon koji direktno iz kutije dolazi sa One UI interfejsom, a moramo reći da se na njega treba malo navići, mada je sve u svemu sistem dobar. Brz je, intuitivan, i radi zaista dobro. Moramo doduše napomenuti da ovo nije baš standardno Android iskustvo, pa ako tražite ogoljeno Android iskustvo, to vam ovaj telefon neće moći ponuditi.

KAMERA

Kada pričamo o kamerama, Galaxy S10 ih ima nekoliko. Na poleđini se nalazi trostuka postavka glavne kamere. Glavni senzor nosi rezoluciju od 12MP. Ako se prisjetite kamere koju je imao Galaxy Note9, ovo je taj isti glavni senzor. Ovaj, takođe, ima varijabilni otvor blende kao što je imao Note9, a ide od f/1.5 do f/2.4 po potrebi. Korištenjem ove funkcije telefon bilježi vrlo dobre noćne fotografije, koje su, opet, među najboljim na tržištu. Ovo je stvarno odlična opcija i drago nam je da se Samsung odlučio da je ponudi i na ovom telefonu. Drugi senor takođe nosi rezoluciju od 12MP, a ovo je telfoto senzor koji omogućava do 2x optički zum. Ova dva senzor optički su stabilizovani, što je još jedan zgodan detalj. Treći senzor je ultra široki i nosi rezoluciju od 16MP. Zbog njega je slikanje grupnih slika vrlo lako.

Svi senzori zajedno rade stvarno dobro. Interfejs kamere je poprilično bogat, a ovdje možete naći mnoge opcije za poboljšanje kvaliteta slika, a između ostalih tu su HDR, AI optimizator scena i fokus uživo. Noćni režim se automatski pali kroz optimizator scena mada iako radi, nije vrijedan paljenja jer on samo prenaglasi dijelove fotografije zbog čega slike postaju zrnastije nego one koje su uslikane bez upaljenog noćnog režima. U Pro režimu možete ručno podesiti sve parametre slike, što će biti interesantno svim ljubiteljima fotografije.

Što se tiče video zapisa, Galaxy S10 snima video u maksimalnoj 4K rezoluciji pri 60 FPS, mada ovi videi nisu stabilizovani – sve druge rezolucije su stabilizovane. Dinamični videi su dobri, ali su statični prosto fenomenalni. Šteta je što ne postoji Pro režim za snimanje videa, ali šta je tu je. Možemo se samo nadati da će nam ga Samsung ispuručiti u nekom od softverskih nadograđivanja.

Na prednjoj strani imamo jedan kamera senzor koji se nalazi unutar Infinity-O izreza. Ovo je širokougaoni senzor rezolucije od 10MP koji slika stvarno dobre selfije, a odlično radi i u video pozivima jer i on pruža 4K video, doduše pri maksimalno 30 FPS. Sve u svemu ovo je odlična kamera, a jedini problem je sama pozicija – nekako se nalazi na čudnom mjestu u gornjem desnom uglu, pa ćete morati potrošiti malo više vremena kako bi napravili savršen selfi.

POVEZIVANJE

Samsung Galaxy S10 je flagšip uređaj jednog od vodećih proizvođača i kao takav prirodno je da ima sve najbolje opcije povezivanja na tržištu. Upravo zato ovaj telefon ima skoro sve. Počnimo od donje ivice. Tu je USB Type-C port za punjenje i transfer podataka a imamo i 3.5mm ulaz za slušalice. Na gornjoj ivici nalazi se hibridni SIM utor u koji mogu stati dvije nano SIM kartice ili jedna SIM i jedna microSD kartica za proširenje memorije, što smo već pomenuli. Što se tiče bežičnih veza, tu su WiFi 802.11 na duplom kanalu sa WiFi Direct i hotspot režimom, Bluetooth 5.0, GPS, NFC, čak i FM radio (u Americi i Kanadi). Stvarno se nismo šalili kad smo rekli da ovaj telefon ima gotovo sve.

Jedina stvar koja mu nedostaje a koja je vrijedna pomena je IR blaster, mada, ovo je toliko mala i nevažna stvar da ne možemo ni reći da je neka mana.

BATERIJA

Baterija ugrađena u Galaxy S10 ima kapacitet od 3400 mAh. Sa ovolikim kapacitetom, telefon će izdržati čitav dan korištenja, mada ako ste zahtjevan korisnik, nemojte očekivati da će izdržati duže od toga. Dobra stvar je što je punjenje brzo. Telefon se od 0-100% napuni za svega oko sat i po, pa i ako ostanete bez baterije jedna pauza za kafu biće dovoljna da napunite i svoje kao i bateriju vašeg telefona.

Takođe, uređaj podržava brzo bežično punjene, a kako i žičani i bežični punjači imaju snagu od 15W, vjerujemo i da je vrijeme punjenja isto. Bilo kako bilo, baterija je nešto na šta možete zaboraviti, bez obzira da li se napredan ili sredmnje zahtjevan korisnik. Dok smo pri temi bežičnog punjenja, moramo spomenuti i da je ovaj telefon sposoban za reverzibilno bežično punjenje.

Može vam poslužiti kao eksterna baterija da napunite neki drugi uređaj, pa ako vam, na primjer, nestane baterija u vašim Galaxy Buds slušalicama ili u Galaxy Watch satu, možete ih napuniti preko telefona samo tako što ćete ih spustiti na njegovu poleđinu. Naravno, ovo će iz telefona iscrpiti bateriju. Takođe, ovu opciju nećete moći koristiti ako imate manje od 30% bateriju u telefonu.

ZAVRŠNE RIJEČI

Samsung Galaxy S10 je jedan vrhunski telefon. Trenutno nema ništa što on ne može – on je definitivno jedan od najboljih telefona na tržištu. Svaki njegov dio je vrhunski, od kvaliteta izrade do hardvera i kamera. Fenomenalan je dok god imate na umu da otključavanje skeniranjem lica i nije baš najsigurnije.

Jedina njegova prava mana, ako se to može reći, je njegova cijena. Zvanično, Samsung ga prodaje za oko 930 evra što nije baš novac od kojeg se lako odvojiti. Ipak, ako volite Samsung, volite da budete na vrhu tehnologije i uživate u korištenju najboljeg među naboljima, ovo je pravi telefon za vas.

Samsung Galaxy S10 Specifikacije

Takođe ne zaboravite da se pretplatite na naš kanal i uključite zvonce za obavještenja, kako bi prvi vidjeli šta je to novo u svijetu mobilne industrije. Hvala što ste nas pratili, i vidimo se u narednoj recenziji!

Prednosti i mane

Razlozi za i protiv

Odličan ekran sa punch hole izrezom
Vrhunske kamere
Kvalitet izrade je kao i svaki put na nivou
Ultrasonični senzor otiska prsta izgleda odlično
Cijena
Otključavanje licem lako omane