• Četvrtak, 14 Novembra, 2024

Introduction

Samsung Galaxy A7 je još jedan Samsung telefon koji se samouvjereno smješta u srednju klasu, možda čak i više nego neki drugi ako se ubzir uzme cijena. Prije nego što krenemo sa malo više detalja, idemo vidjeti šta je to Samsung ubacio u kutiju Galaxy A7. Prvo imamo sam telefon, pa punjač, USB-A na micro USB kabl, iglicu za vađene SIM utora, korisnička uputstva i brendirane Samsung slušalice. Moramo reći da smo ovim malo razoračarani, naročito micro USB port na dnu telefona u 2018. godini, ali šta je tu je.

Galaxy A7 je nama došao u crnoj boji, ali dostupan je i u plavoj, zlatnoj i rozoj boji. Odmah na početku moramo reći da telefon izgleda stvarno lijepo, fino leži u ruci i kako je napravljen od stakla sa plastičnim okvirom stvarno je čvrst. Idemo sad, kao i inače, pregledati svaki segment pojedinačno da vidimo o čemu se ovdje zapravo radi.

Video review

Unboxing

Display

Samsung Galaxy A7 je, kao što smo već rekli, telefon srednje klase, i kao takvom nedostaju mu neke premium karakteristike koje možemo vidjeti u višim S i Note klasama. Ipak, Samsung je u A7 ubacio svoj najbolji Super AMOLED panel. Imamo 6“ ekran rezolucije 1080 x 2220 sa odnosom stranica ekrana 18.5:9. Ekran pokriva 74.4% prednje strane telefona i ima gustinu piksela 441 PPI. Sve u svemu, pristojne brojke. Ekran je takođe zaštićen Corning Gorilla Glass tehnologijom, ali proizvođač nije tačno naznačio koja generacija zaštite je implementirana.

Sad kad smo sve činjenice sklonili s puta, moramo biti iskreni. Ekran je – tek OK. Navikli smo se na fenomenalne ekrane na Samsung telefonima, ali ovaj nas nažalost nije impresionirao. Boje su u redu, iako možda previše blještave i samim tim netačne a osvjetljenost ekrana je dobra. Promjenom ugla gledanja dolazi do distorzije boja, ali ovo samo kad su uglovi drastično promjenjeni, pa prilikom normalnog dnevnog korištenja ovaj problem nećete ni osjetiti.

Hardware and OS

Čipset koji je Samsung ugradio u Galaxy A7 je Samsungov Exynos 7885. Ovo je relativno nov osnojezgarni čipset izgrađen na 14nm procesu. Maksimalna moguća frekvencija koju procesor može da dostigne je do 2.2 GHz. Što se tiče grafičkih performansi, za njih je zadužen Mali-G71 grafički procesor. Sve u svemu, ovo je moćan, sposoban čipset koji radi svoj posao vrlo dobro, i zaista nećete s njim imati problema.

Kada pričamo o memoriji, ovaj telefon dolazi u nekoliko različitih konfiguracija. Naša verzija je došla sa 4GB RAMa i 64GB interne memorije, ali takođe su dostupne verzije sa 128GB interne memorije i bilo 4 ili 6GB RAM memorije. Što se memorije, dakle, tiče, ovaj telefon je tipičan predstavnik srednje klase za 2018. godinu. Još jedan dobrodošao dodatak je i zaseban microSD ulaz koji podržava proširenje memorije za dodatnih 512GB.

Još nešto interesantno vezano za Galaxy A7 je i njegov čitač otiska prsta. Naravno, telefon ga ima, ali on se ne nalazi tamo gdje bi inače trebalo da bude. Ovaj put, Samsung se odlučio da duplira funkciju dugmeta da otključavanje i zaključavanje i u njega implementira i čitač otiska prsta. Čini nam se da Samsung očekuje da većina korisnika budu dešnjaci i da koriste čitač palcem desne ruke jer on nekako prirodno pada baš na to mjesto, ali ipak, nisu svi dešnjaci, i sasvim nam je jasno kako ovakva postavlja može biti problem za ljevake.

Što se tiče softvera, ovaj telefon dolazi sa Android 8.0 Oreo sistemom i Samsung Experience verzije 9.0 preko Androida. Sistem je u redu, bez bagova, savršeno je tečan i sve radi kako treba. Iskreno, samo još jedan Samsung telefon, sve je na svom mjestu.

Camera

Samsung je kameru Galaxy A7 modela načinio jednim od njegovih najvažnijih dijelova. Na poleđini telefona imamo trostruku postavku kamere. Imamo 24 megapikselni širokougaoni senzor sa otvorom blende f/1.7, 8 megapikselni ultra širokougaoni senzor za otvorom blende f/2.4 i naposljetku 5 megapikselni senzor koji služi za očitavanje podataka o dubini polja. Brojke obećavaju, ali to je nažalost to, samo obećavaju.

Fotografije nastale glavnom kamerom su tek prosječne. Dobre su kad se naprave na dnevnom svjetlu, i tad imaju dosta detalja i jedva primjetan šum. Glavna kamera snima fotografije u maksimalnoj rezoluciji od 24 megapiksela što je i više nego dobro. Kamera se ipak nije pokazala u noćnim snimcima. Pojavljuje se previše digitalnog šuma te kamera jednostavno ne hvata zadovoljavajuće kadrove.

Jedan dobar detalj je ultra širokougaoni senzor. On radi odličan posao hvatajući više stvari u sliku. Još jedna stvar je i portretni mod, koji takođe dosta dobro radi, ali ne i savršeno. Ivice su fino odvojene ali primjetno je i nešto šuma u nekim dijelovima. Što se tiče videa, glavna kamera bilježi video i maksimalnoj FulHD rezoluciji pri 30 fps. Videi su takođe sasvim OK, elektronski su stabilizovani i dobro izgledaju.

Prednja kamera donosi 24 megapikselni senzor sa otvorom blende f/2.0. Ova kamera takođe pravi dobre fotografije. Slike dobro izgledaju, ali opcija za proljepšavanje ponekad pretjera. Sve ukupno, slike su OK.

Prednja kamera je takođe sposobna da snimi video rezolucije 1080p pri 30 fps. Kao i kod glavne kamere, video je u redu, ali ipak ne postoji stabilizacija pa ne možemo baš predložiti snimanje nikakvih pretjerano kompleksnih snimaka ovom kamerom.

Connectivity

Što se tiče opcija povezivanja, moramo reći da nas je ovaj telefon razočarao. Ovo je telefon srednje klase, i kao takav trebalo bi da bude potpuno usaglašen sa standardima 2018. godine, ali ipak on, na primjer, nema USB-C port, i umjesto njega koristi zastajeli micro USB port. Osim toga, imamo sve standardno – WiFi  802.11 (dual bend, WiFi Direct, HotSpot), Bluetooth 5.0, A-GPS i čak i NFC, iako doduše on zavisi od tržišta.

Dobra stvar je što ovaj telefon podržava dual SIM, a može koristiti dvije nano SIM kartice zajedno sa microSD karticom  za proširenje memorije. Takođe nam je drago i što se Samsung odlučio da zadrži 3.5mm audio port, pa možete koristiti vaše omiljene slušalice ako vam se ne dopadaju one koje je Samsung uključio u pakovanje Galaxy A7 modela.

Battery

Baterija koja je ugrađena u Galaxy A7 ima kapacitet od 3300 mAh. Dovoljno je velika, i uparena sa 14nm čipsetom pruža poprilično dobru autonomiju. Telefon može vrlo lako da izdrži i do dva dana srednje zahtjevnog korištenja.

Ipak, postoji nešto što je zaista ostavilo gorak ukus u našim ustima. Ovom telefonu treba prosto previše vremena da se napuni! Ovo je očigledno posljedina micro USB porta, i u 2018. godini, ovom telefonu treba tek nešto manje od 3 sata da se napuni od 0 – 100%. I dok konkurencija u svoje telefone stavlja različite verzije brzog punjenja, Galaxy A7 definitivno to radi polagano i bez žurbe.

Final words

Galaxy A7 je u suštini OK telefon. Kada kažemo OK, to zaista tako i mislimo. Ni na jednom polju nas nije oduševio, čak je, što se punjenja tiče, potpuno ispod nivoa, ali to je jedina stvar koja je zaista i loša. Kvalitet izrade je dobar, kamere su dobre, displej je u redu, i sve ukupno telefon će svoj posao odraditi zaista dobro. Moramo napomenuti takođe i da nam je drago konačno vidjeti pristojnu cijenu na jedno uređaju iz A serije. Galaxy A9 je, na primjer, bio preskup za ono što je donosio, ali A7 sa cijenom od oko 250 evra donosi poprilično dobar odnos uloženog – dobijenog.

Samsung Galaxy A7 (2018) Specifikacije

Da li se vama dopada Samsung Galaxy A7 (2018)? Pišite nam u komentare, a ako vam se dopada ova recenzija, lajkujte nas na facebooku, pretplatite se na naš youtube kanal i posjetite nas na društvenim mrežama, bićemo vam veoma zahvalni! Hvala što ste nas pratili, vidimo se i u sledećoj recenziji.

Prednosti i mane

Razlozi za i protiv

Cijena
Dobra autonomija
Izvanredne performanse za srednju klasu
Solidna trostruka kamera
microUSB u 2018 godini
Senzor otiska prsta nije pogodan za ljevake
Punjenje je užasno sporo