
Introduction
Poco je Xiaomijev podbrend koji je nedavno predstavio svoj prvi telefon – Pocophone F1 a on je danas sa nama na testu.
Odmah moramo reći da nije posvećeno previše pažnje na njegov dizajn, on je ustvari napravljen od plastike i nije vodootporan. Dostupna je i druga verzija telefona gdje je poleđina napravljena od kevlara, ali to su sve izmjene. Akcenat kod ovog modela je stavljen na nešto drugo, a to su performanse i hadrverske komponente. On je opremljen najnovijim čipom sa vodenim hlađenjem, Infra-crvenim senzorom za otključavanje lica, ogromnom baterijom, stereo zvučnicima i slično, ali više o tome u nastavku.
U zaista lijepom crnom fabričkom pakovanju koje unutra krije svjetlo žutu boju pored telefona možemo pronaći i korisnička uputstva, iglicu za vađenje SIM slota, zaštitnu crnu TPU masku, USB Type-C kabl, kao i adapter za punjenje.
Video review
Unboxing
Display
Mnogo je ušteđeno na displeju ovog telefona jer se Xiaomi nije odlučio koristiti OLED ekran na ovom modelu, tako da je ovaj panel napravljen u IPS LCD matrici. On reprodukuje 1080p rezoluciju na 6.18-inčnom panelu kojem su odnosi stranica 18.7:9. Sav sadržaj je zahvaljujući krajnjim 403 piksela po inču savršeno kristalan i oštar. Na vrhu se takođe nalazi nešto širi izrez u „iPhone X stilu“.
Ipak na direktnom suncu nismo ostali mnogo zadovoljni rezultatom koji je ovaj telefon donio. On u unutrašnjosti ili u sjeni napolju ima dobru osvjetljenost ekrana, međutim kada smo direktno izloženi sadržaj postaje nejasan. Ovo neće značiti nikakav mnogo loš podatak ali s’ obzirom na matricu očekivali smo nešto bolji ishod.
Hardware and OS
Najvažniji segment o kojem ćemo pričati kod ovog telefona jesu upravo njegove interne komponente. Plan je bio napraviti što bolji telefon sa izvanrednim performansama za cijenu nekog uređaja iz srednje klase, i Poco se pokazao zaista odlično. Ovaj telefon direktno može da parira OnePlus brendu za primjer. U njemu se nalazi najnovija Qualcomm Snapdragon 845 platforma uvezana sa 6GB RAM i 64 ili 128GB interne memorije, ili 8GB RAM i 256GB interne memorije. U praksi plastični telefoni su podložni termalnom usporavanju jer nemaju gdje rasipati toplotu generisanu od strane procesora, ali je ovo uzeto u obzir i u telefon je postavljen sistem vodenog hlađenja.
O performansama nemamo mnogo pričati. Svi zahtjevi se izvršavaju momentalno i u skladu sa jednim flegšip telefonom opremljenim najjačim čipom. Igranje bilo kojih igara je fenomenalno iskustvo sa visokim frejm rejtom. AnTuTu benčmark testiranje na ovom telefonu donijelo 265.194 poena.
Poco direktno iz kutije radi na Android 8.1 Oreo sistemu, preko kojeg je instaliran MIUI 9.6 korisnički interfejs, a novi 10.0 skin bi trebao uskoro da dođe preko OTA nadogradnje. Ovaj skin je posebno prilagođen Poco izdanju telefona, što uključuje novu temu i brže tranzicije i animacije kroz meni.
Kao što smo rekli na početku, ovaj telefon je opremljen stereo zvučnicima. Radi se o standardnoj implementaciji ovog tipa zvuka gdje je donji glavni zvučnik namjenjen za dublje tonove a gornji zvučnik koji koristimo za pozive je namjenjen za niske tonove. Kvalitet zvuka je zaista izvrstan a i jačinu i te kako možemo pohvaliti. Definitivno jedni od najboljih rezultata.
Sa lijeve strane ovog zvučnika za pozive se nalazi jedna kamera ako je želite tako nazvati, radi se o infra crvenom projektoru koji služi za sigurno otključavanje telefona licem. Ovaj sistem ipak ne kreira 3D mapu lica kao što to radi Appleov FaceID, tako da će korištenje senzora otiska prsta ipak ostati sigurnija opcija. On se nalazi na poleđini telefona ispod senzora kamera.
Camera
Pocophone dolazi se duplim podešavanjem kamere na poleđini od kojih je prvi primarni 12-megapikselni Sony-jev IMX363 senzor i opremljen je dual pixel PDAF tehnologijom, dok drugi 5-megapikselni senzor služi za prikupljanje informacija o dubini pozadine. Na frontalnom dijelu telefona se nalazi 20-megapikselna kamera na kojoj je takođe dostupan portretni mod. Snapdragon 845 čip je opremljen AI tehnologijom koja se uključuje u interfejsu ove kamere, a ovakav režim preko mašinskog učenja dodatno popravlja boje i osvjetljenje na fotografiji, zavisno od subjekta koji slikate.
Fotografije koje smo napravili primarnom kamerom imaju iznimno dobre boje koje su nam se svidjele zbog toga što su realno reprodukovane pri AI režimu. Povišenu saturaciju i nerealne boje možemo primjetiti kod većine brendova, ali nama se iskreno scene sviđaju više onako kakve i jesu i smatramo da takve trebaju biti i na fotografiji. One su na dnevnom svjetlu takođe pune detalja i maksimalno oštre, šum u sjenama nije primjetan, dok HDR režim solidno popravi preeksponirane dijelove na fotografiji. Portretni mod takođe radi zaista dobro jer kada zumiramo na slike, manipulacije oko ivica subjekta se teško i primjete. Odlično odvajanje! Što se tiče noćnog režima, napravljene slike su tek prosjek. Fotografije mogu da se raspoznaju ali je osjetljiv značajan gubitak detalja zumiranjem.
Selfie fotografije takođe imaju dosta detalja zahvaljujući dobrom senzoru, ali je autofokus glavni nedostatak na prednjoj kameri. Navedeno je da ova kamera ima velike 1.8-nanometarske piksele što bi trebalo donijeti odlične rezultate u slabijem osvjetljenju, ali se zapravo radi o spajanju četriri susjedna piksela, tako da je ovdje riječ o marketinškom triku.
Video se na ovom modelu bilježi u maksimalnoj 4K rezoluciji na 30-fpsa, i elektronska stabilizacija je podržana. 1080p video snimci su ipak mnogo bolje stabilizovani i kao 4K puni detalja i dobrih boja. Poco bilježi zaista dobre video snimke.
Connectivity
Svi Pocophone F1 telefoni dolaze sa hibridnim SIM slotom u koji se može postaviti dvije nanoSIM kartice ili jedna nanoSIM i jedna microSD kartica za proširenje memorije. Za razliku od novog OnePlus 6T modela koji nam dolazi, Poco na svom vrhu ima 3.5mm audio ulaz za slušalice koji korisnici i dalje obožavaju. Svi novi standardi povezivanja su prisutni što uključuje Bluetooth verzije 5.0 sa aptX HD podrškom, FM Radiom, USB-om On The Go i slično. On se puni i vrši žičane komunikacije preko Type-C reverzibilnog konektora. Jedna mana koja je možda prisutna na ovom modelu je ta što je NFC podrška izostavljena iz ko zna kojih razloga.
Podržane bežične opcije povezivanja:
- Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac na duplom kanalu sa Wi-Fi Direct, DLNA i hotspot podrškom
- Bluetooth verzije 5.0 sa A2DP, LE i aptX HD podrškom
- GPS sa A-GPS, GLONASS i BDS satelitima
- USB On The Go
Podržane mrežne frekvencije:
- 2G GSM: 850, 900, 1800, 1900 MHz
- 3G WCDMA: 850, 900, 1900, 2100 MHz
- 4G LTE: 800, 850, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Battery
Ogromne baterije su Xiaomijev potpis, pa u tom slučaju i na ovom modelu vidimo 4000 miliampersku bateriju sa Qualcomm-ovom Quick Charge podrškom verzije 3.0. Ona se za pola sata napuni do 37%, dok je za potpuno punjenje telefona potrebno sat vremena i pedeset minuta.
Dobri podaci kada sagledamo autonomiju telefona. Niska rezolucija ekrana i 10–nanometarski čip donose odlične rezultate. Pocophone može izdržati čitav dan srednje do visoko zahtjevnog korištenja uz upotrebu novijih igara, slikanja i snimanja video zapisa ili gledanja video klipova na YouTube-u, sa ukupno sedam sati i četrdeset minuta Screen On vremena.
Final words
Ako razmišljate da date šansu ovom telefonu u svom džepu, nemojte da razmišljate. Svaki korisnik koji se odluči na ovaj model će imati ispunjena očekivanja šta god da on traži, izvanredne performanse, odličnu bateriju, dobre kamere ili dobar ekran. Cijena F1 telefona je još jednom sitnica za ponuđenje specifikacije. Najjeftiniji telefon koji u sebi ima Snapdragon 845 čip košta oko 300 eura ili u slobodnoj prodaji čak manje. Jedan od definitivno najboljih telefona ove godine. Po ko zna koji put, bravo Xiaomi.
Xiaomi Pocophone F1 Specifikacije
Da li se vama dopada Pocophone F1? Pišite nam u komentare, a ako vam se dopada ova recenzija, lajkujte nas na facebooku, pretplatite se na naš youtube kanal i posjetite nas na društvenim mrežama, bićemo vam veoma zahvalni! Hvala što ste nas pratili, vidimo se i u sledećoj recenziji.
Zahvaljujemo se MOBITECH prodavnici telefona i opreme za testni uređaj!