• Ponedjeljak, 28 Aprila, 2025

UVOD

OnePlus je brend koji i nije toliko poznat na našim prostorima, ali ako ste ikada čuli za njega znate da se radi o telefonima koje zovu flegšip ubicama jer su na premium nivou, ali koštaju manje od ostalih premium telefona. Može li nam ovaj telefon ponuditi više od Samsung Galaxy-a S10 ili Huawei-a P30 Pro, otkrijte sa nama u današnjoj recenziji!

Kako smo rekli i u unboxing videu, OnePlus 7 Pro je dugo očekivani telefon koji je dobio mnoštvo novih karakteristika. On sada posjeduje 90 – hercni ekran, stereo zvučnike, još bolji senzor otiska prsta, i pregršt unaprijeđenja o kojima smo pisali u ovoj recenziji. Krenućemo od dizajna.

ONEPLUS 7 PRO DIZAJN

Kod prethodnih modela smo na vrhu ekrana imali izreze, koji su sada zahvaljujući smještanju selfie kamere u kućište telefona uklonjeni. Čitava prednja strana je pokrivena ekranom uz minimalne ivice na kojima je ekran zakrivljen. Ekran, kao i poleđinu štiti Dual Gorilla Glass pete generacije. Telefon nema sertifikat zaštite od vode i prašine, ali je na neki način vodootporan. Preživjeće ako slučajno upadne u vodu, ali ga ne bi trebali namjerno uronjavati.

Poleđina telefona u svom centralnom dijelu ima vertikalno pozicionirana tri kamera senzora ispod kojih je blic i OnePlus logo.  Ove godine smo dobili tri boje, Mirror Grey, Almond i Nebula Blue, a kasnije će se sigurno pojaviti još neka ograničena varijanta kao i ranije. Nebula Blue verzija koju mi imamo je jedna od najljepših boja koju smo vidjeli na smartfonu, svjetlo se više puta reflektuje od poleđinu i plavi plavo-crne nijanse po čitavoj poleđini i ivicama.

KUTIJA ONEPLUS 7 PRO TELEFONA

Kutija u kojoj dobijamo telefon je i dalje crveno bijelog dizajna sa omotom koji nas poziva na OnePlus forum. Unutra je još jedna kutija u kojoj se nalaze korisnička uputstva, stikeri i iglica za vađenje SIM utora, kao i silikonska zaštitna maska. Ispod telefona je smješten USB Type-C kabl kao i 30wattni WARP charge adapter za punjenje.

OnePlus 7 Pro Video Recenzija

OnePlus 7 Pro Otpakivanje i Prvi Utisci

EKRAN

Najzanimljivija značajka OnePlus 7 Pro telefona je njegov Fluid AMOLED ekran. Karakteriše ga QHD+ 1440p rezolucija, a mjeri 6.67-inča u svojoj dijagonali. Ivice oko ovog panela su veoma tanke iz razloga što je selfie kamera smještena u gornju ivicu telefona. Po prvi put kod OnePlus telefona se pojavio i zakrivljeni ekran. Dobro je urađen i ne pojavljuje se previše distorzije kada igramo igre ili gledamo video sadržaj.

Najzanimljiviji je dio recenzije zbog svoje brzine osvježavanja, sa čak 90 herca. Standardni telefoni imaju mogućnost da promjene 60 sličica u sekundi, ali OnePlus 7 Pro ih izmjeni 90. Stvarno je dobar osjećaj vidjeti ovakvu fluidnost na ekranu, i brzina će vam odmah upasti u oči. Ovaj refreš rejt troši nešto više baterije od standardnog 60 hercnog moda, a dostupan je u opcijama ekrana.

Boje su živopisne i jarke, te postoji nekoliko profila u opcijama. To su Vivid i Natural, a u naprednim podešavanjima možete prilagoditi toplinu AMOLED Wide Gamut, sRGB ili DCI-P3 profila. Sve je po vašem izboru.

Osvjetljenost je dobra ali ne i najbolja. Nećete imati problem u prepoznavanju sadržaja na suncu, ali smo na drugim telefonima viđali i bolje osvjetljene ekrane.

HARDWARE I OS

Platforma koja pokreće ovu mašinu je najnoviji čipset u ponudi Qualcomma. Radi se o 7-nanometarskom Snapdragonu 855 koji dolazi sa 6GB RAM-a i 128GB interne memorije, 8 RAM-a i 256 GB prostora ili kao naš primjerak sa čak 12GB RAMa i 256GB interne memorije. Ovih 12GB je pretjerivanje ali bi nam mogli poslužiti u budućnosti kada aplikacije postanu još zahtjevnije. Telefon koristi UFS 3.0 memoriju na dva kanala koja ima gigabitne brzine čitanja podataka iz telefona. Prvi je na tržištu sa ovim tipom memorije, što je upravo još jedan razlog zbog kojeg ga nazivamo najbržim na planeti. Smješta se u sam vrh AnTuTu benčmark testiranja zajedno sa Xiaomijem Mi 9, Samsung Galaxy Foldom, iPhone XS Max-om i slično, postigao je preko 365 hiljada poena.

Android 9 je prisutan sa jednim od najčistijih korisničkih interfejsa, OnePlusovim OxygenOS-om verzije 9.5. Na novoj verziji super brzog sistema smo dobili još novih funkcija. Jedinstven je ZEN mod sa kojim možete onemogućiti sve osim poziva na 20 minuta. Tu je i prečica za označavanje parking lokacije, kao i ugrađena funkcija snimanja ekrana. Aplikacije koje dođu predinstalirane su svedene na minimum zbog brzine, a uključuju Menadžer fajlova, Časovnik, Kalkulator,  Vrijeme i Diktafon.

Subjektivno govoreći ovo i jeste najbrži telefon koji smo ikada koristili. Razlika između 60 i 90 herca se itekako primjeti pogotovo u tranzicijama ekrana kroz meni, ili u igricama. Istina je da za sada nema mnogo igara koje rade na 90 ili više fps-a, ali ih možemo očekivati u budućnosti. Kad smo već kod igara, bilo nam je zanimljivo vidjeti Gaming režim na ovom telefonu, a OnePlus ga naziva Fnatic mode. Kada pokrenete neku igru telefon će vas pitati da li želite ući u ovaj režim na kojem se možete potpuno izolirati od spoljašnjih uticaja. Imate mogućnost ugasiti pozive, kao i one iz aplikacija, notifikacije i slično kako bi dobili taj Chicken Dinner.

SENZOR OTISKA PRSTA

Senzor otiska prsta je kao i kod prošle verzije smješten ispod samog ekrana, a poboljšan je sa novim algoritmom.

Brz je koliko i supersonični senzori. Ima još veću površinu skenera od svojih prethodnika, te otključava telefon precizno čak i kada su vam prsti mokri.

STEREO ZVUČNICI ONEPLUS 7 PRO TELEFONA

Po prvi put na OnePlus telefonu vidimo dugo očekivanu izvedbu stereo zvučnika. Gornji za pozive i donji primarni rade zajedno kako bi vam pružili što bolji kvalitet i što veću glasnoću. OnePlus 7 Pro je iskreno jedan od telefona sa najboljim zvučnikom kojeg smo testirali.

KAMERA

Na predivnoj plavoj poleđini su smještena tri senzora kamera od kojih je glavni 48-megapikselni f/1.6 Sony IMX 586, tu je i 16-megapikselna širokougaona kamera sa f/2.2 otvorom, kao i 8-megapikselna telefoto kamera koja donosi 3 puta optički zum, Ona je takođe optički stabilizovana. Fokusiranje je izvedeno preko kombinacije Lasera i Fazne detekcije. Poboljšanje u brzini fokusa je primjetno za razliku od telefona koji imaju samo PDAF, ali nije bolje od Dual Pixel tehnologije koja je prisutna na nekim drugim modelima.

KVALITET FOTOGRAFIJE

Kvalitet fotografija zabilježenih na dnevnom svjetlu je zaista impresivan i u istom je nivou sa Huawei-em P30 Pro ili Samsungom S10+. Detalji su dobro očuvani u svim uslovima, pa tako i pri većim zumiranjima. Ekspozicija je precizna a boje su realno zabilježene. Šum je samo prisutan u sjenama kada slikamo u unutrašnjosti. Noćni režim prilično dobro zabilježi fotografije, ali bi voljeli vidjeti malo toplije boje u mraku jer izgledaju donekle isprano. Nije to nikakav loš podatak, rekli smo da je ovo jedna od najboljih kamera na telefonu i dalje stojimo iza toga.

Portret ili bokeh slike imaju jako dobro odvajanje ivica i ako telefon nema depth of field ili time of flight senzora. Ovaj režim koristi telefoto kameru za portrete, koji su još jednom jako dobri, procjenite sami.

SELFIE KAMERA

Prednja 16-megapikselna kamera je sakrivena u gornjoj ivici telefona. Pop up kameru smo prvi put vidjeli kod Vivo Nex S modela kojeg smo takođe recenzirali, a sada je dospjela i do OnePlusa. Veoma je čvrsta i uvlači se u telefon kada je pritisnete ili kada telefon doživi slobodan pad. Na internetu kruži snimak gdje neko pop up kamerom otvara pivske flaše. Očigledno to nije njena funkcija, ali činjenica da je ostala neoštećena dovoljno govori o kvalitetu izrade.

Ona nažalost nije opremljena autofokus sistemom, ali bilježi dobre fotografije na dnevnom svjetlu. Tonovi boja su prijatni i nešto topliji nego na primarnoj kameri, ali je u mračnijim uslovima vidljiv šum. Portret mod je dostupan i na prednjoj kameri i dobro odvaja subjekat, mada ne kao primarna.

VIDEO

U video režimu na primarnoj kameri detalji su takođe očuvani, ekspozicija je tačna a bijeli balans je savršeno precizan. Optička stabilizacija isto tako odlično radi svoj posao. Video se bilježi u maksimalnoj 4K rezoluciji na 60 fps-a, a dostupno je i slow motion snimanje na FullHD-u u 240, ili u HD-u na 720 fps-a.

POVEZIVANJE

Ovo je Dual-SIM telefon koji podržava dvije nano-SIM kartice. Proširenje memorije putem kartica nije dostupno, tako da ćete se morati zadovoljiti sa onom opcijom memorije koju ste izabrali. OnePlus nije htio napraviti slot za kartice iz razloga jer su znatno sporije od ultra brze interne memorije telefona. Ako vam ikada zatreba memorije za bekap nekih podataka, OnePlus 7 Pro podržava OTG konekcije pa ćete uvijek moći prebaciti svoje podatke na usb ili eksteni hard disk.

Telefon nema 3.5mm audio ulaz, kao ni Type-C na 3.5mm adapter u kutiji kao kod prošle verzije. Da stvar bude gora, ovom konektoru je cijena duplo skočila. Ukoliko OnePlus nastavi ovim stopama, definitivno će postati kao Apple i svoje produkte naplaćivati pet puta više nego što oni koštaju.

Sve novije opcije bežičnih veza su podržane. WiFi radi na duplom kanalu, Bluetooth je verzije 5.0, a NFC senzor je takođe implementiran u telefon.

BATERIJA

Baterija novog OnePlus 7 Pro modela je povećana na 4000 miliamper časova, što je za 300 miliampera više od njegovog prethodnika. Ovaj telefon je na drugu ruku ogroman potrošač koji ima zadatak   napajati mnogo komponenti, a pogotovo 90 hercni ekran koji je sam po sebi zahtjevan. Na njegovu autonomiju utiče mnogo faktora, od rezolucije, brzine osvježavanja, tamne teme i slično, tako da će ona zavisiti od toga kakva su vaša podešavanja.

Sa QHD rezolucijom, 90 hercnim refreš rejtom i svjetlom temom možete postići tek oko 6 sati Screen on Vremena. Sa spuštenim parametrima dobijamo 8 i više sati rada na telefonu, ali iskreno smanjivanje ovih mogućnosti nam se ne sviđa, jer šta će nam onda uopšte 90 hercni telefon ako takav režim nećemo koristiti.

PUNJENJE

OnePlus je oduševio sa nečim drugim, svojim WARP punjenjem na koji takođe imamo zamjerku, jer kakva bi bila uloga recenzije da nemamo zamjerke. On se od 0 do 50 posto napuni za samo 20 minuta što je izvanredna brzina, dok je za potpno punjenje potrebno oko sat vremena i deset minuta. Zamjerka je ta što se temperatura telefona prilikom punjenja poprilično poveća, na čak 40 i više stepeni što je veoma blizu gornje granice oštećenja ovog tipa baterije. Vjerujemo da su ižinjeri OnePlus-a znali šta rade, ali mi svoj telefon radije nismo htjeli koristiti tokom punjenja.

ZAVRŠNE RIJEČI

Sa svakim novim telefonom iz OnePlusa dobijamo sve više i više stvari koje nas oduševe, ali i veću cijenu. Možemo reći da je ovo stvarno najbrži telefon današnjice po pitanju korisničkog iskustva, ali nema najbolje kamere ili najbrže punjenje. Ni ne može biti najbolji u svemu, ali zaista je dobar u svim poljima i vrijedan je svoje cijene. Još nema wireless punjenje ili IP sertifikata, ali ima manju cijenu od konkurencije. Početna 6/128 verzija košta 700 evra, a ide i do 820 evra kod verzije sa 12 GB RAM-a i 256GB memorije.

Ako vam je ovo previše dostupan je i OnePlus 7 bez Pro oznake za 200 evra manje kojeg bi takođe uskoro trebali vidjeti na recenziji.

OnePlus 7 Pro Kompletne Specifikacije

Ne zaboravite da se pretplatite na naš kanal i uključite zvonce za obavještenja, kako bi prvi vidjeli šta je to novo u svijetu mobilne industrije. Hvala što ste nas pratili, i vidimo se u narednoj recenziji!

Prednosti i mane

Razlozi za i protiv

Jedan od najboljih ikad viđenih ekrana
Telefon sa najbržim UI-om na svijetu
Kamere bilježe impresivne fotografije
Brzina punjenja
Dizajn i Nebula blue varijanta boje
Cijena
Pregrijavanje telefona tokom punjenja
Loša autonomija na maksimalnim performansama