
Introduction
Huawei Mate 20 Pro, najjači telefon iz ponude ovog proizvođača je napokon došao na naš test, i vrijeme je za recenziju! Ovaj dugo očekivani uređaj u sebi sadrži mnogo novih karakteristika i opcija! Za razliku od prošlog P20 Pro modela, Mate 20 Pro sada ima veći ekran, novi sertifikat zaštite od vode i prašine, novi Kirin 980 čipset, novi Android sistem, veću bateriju
Kao prvo idemo vidjeti šta je Huawei isporučio u fabričkoj kutiji najnovijeg flegšipa. Tu su telefon, korisnička uputstva, Type-C kabl za punjenje i prenos podataka, Huawei Super Charge adapter za punjenje, brendirane Type-C bubice slušalice, kao i Type-C na 3.5mm audio konektor. Prilično bogato pakovanje kutije kakvo se ne viđa svaki dan, dok je dizajn pakovanja isti kao i ranije, i dalje je to crna kutija sa zlatnim nazivom telefona na sredini, a preko cijele kutije je prisutna hrapava tekstura kao i na telefonu. Na detalje kod telefona sa ovom cijenom svakako treba paziti.
Idemo se pozabaviti jednim od najnaprednijih telefona na tržištu!
Video review
Unboxing
Display
U polju ekrana, Huawei je napravio miks između trenutno vodećih trendova, Mate 20 Pro ima veoma zanimljiv ekran. Kao i kod Samsungove S serije, na ovom modelu ivice su zakrivljene, dok je na vrhu takođe prisutan i izrez, kao i kod Apple telefona. Specifikacije će nam ukazati na to da je ovo jedan od najboljih ekrana na pametnom telefonu. On je AMOLED tipa i reprodukuje rezoluciju od 1440 x 3120 piksela, sa odnosom stranica od 19.5:9, što će rezultovati sa 538 piksela po inču. Impresivna informacija, a zbog ovolike količine piksela sve stavke na ekranu su nevjerovatno oštre, dok pomenuta matrica donosi DCI-P3 i HDR10 pokrivenost boja na ekran. Huawei je uradio odličan posao sa ekranom ovog telefona.
Ali pored svega rečenog, imamo neka subjektivna mišljenja koja nisu dobra. Na primjer, ekran je previše zaobljen i gledanje u sadržaj koji se nađe na ivicama može biti neprijatno, lično smo stekli osjećaj da su boje na ovoj zoni previše iskrivljene. Oči se jednostavno previše naprežu upratiti sve što se nađe na ovim dijelovima, i sigurno je jedna od stvari koje nam se ne sviđaju na ovom telefonu. Sve ostalo što se tiče ekrana je ipak odlično!
Hardware and OS
Huawei je brzo napredovao sa loših i jeftinih telefona (sjetite se Y i G serije), u vodećeg proizvođača koji je konkurent većini popularnih brendova. Huawei Mate 20 Pro je remek djelo inžinjeringa u mnogim segmentima, takođe i u hardware polju.
Ovaj telefon pokreće novi Kirin 980 čipset, 7-nanometarska platforma kreirana od strane samog Huawei-a. Ovo je prvi čip ovog tipa na Android telefonima, i ima fascinantne performanse. Nije bitno koji je vaš zahtjev, telefon nikada neće pokazati znake slabosti! Još jedna stvar koja je savršeno ukomponovana sa ovom platformom je Mali G76 MP10 grafički procesor, i ne postoji ništa što neće izdržati. AnTuTu benčmark test je još jedan odličan pokazatelj mogućnosti, te je Mate 20 Pro donio oko 312.000 poena. Renderovanje na telefonu je blago rečeno fenomenalno!
Naravno, ništa od ovog ne bi bilo moguće bez dovoljno RAM memorije, ali bez brige. Naša verzija je došla u opciji od 6 GB RAM i 128GB interne memorije, a pored nje je dostupna i 8GB RAM i 256 GB opcija. Moramo takođe napomenuti da je samih 6GB i više nego dovoljno za glatke performanse, tako da hardverski ovaj telefon ima sve što mu je potrebno!
Korisnički interfejs Huawei-a je EMUI, koji se nekome dopada, a nekome ne. Mi iskreno ne volimo ovaj skin. Njegova verzija je 9.0 i baziran je na Android Pie operativnom sistemu sa kojim telefon dolazi direktno iz kutije. Telefon zbog ovog interfejsa nekada zna sjeckati pri tranzicijama što će vam uhvatiti oko. Ovo nije nikakav hardverski problem, rekli smo da je telefon i više nego sposoban podnijeti sve zahtjeve, ali ovakve sitne greške sa ovako ozbiljnim telefonom su neprihvatljive, klasa telefona i cijena ovo ne dozvoljavaju.
Još nešto što nam je zapelo za oko kod Huawei-a Mate 20 Pro su njegovi zvučnici. Kao pravi flegšip on ima stereo zvuk, koji nije najbolji. Da objasnimo i zašto – Glavni zvučnik se nalazi na dnu telefona, tačnije u Type-C portu. Da, dobro ste čuli, zvučnik se nalazi u ulazu za punjenje, i postane čudan kada priključite punjač. Ovo je malo ispravljeno korištenjem drugog zvučnika za pozive, ali ne zaista. Još jedna stavka koja je neprihvatljiva za ovakvu cijenu.
Kada pričamo o sigurnosti koju dobijate sa telefonom, tu nemamo zamjerki, Huawei je patentirao sve što je potrebno. Telefon možete otključati sa tri metode. Prva je dobra stara šifra, koja i nije najsigurnija, dok je na uređaju prisutno i otključavanje mapom lica. Ovaj sistem je identičan onom na iPhone telefonima, u izrezu se nalaze senzori koji skeniraju vašu facu i telefon se otključa ako vas prepozna. Još jedna odlična metoda je i senzor otiska prsta koji je ovaj put mjesto pronašao u ekranu telefonu. Bez mnogo izreza po kućištu, telefon izgleda odlično, ima IP 68 zaštitu, a senzor radi savršeno.
Camera
Dolazimo do dijela koji je najzanimljivija tačka ove recenzija, tačka u kojoj Mate 20 Pro blista. Kamera ovog telefona je nešto što nas je ostavilo bez riječi, tako da počnimo od početka!
Primarnu kameru na ovom telefonu ustvari čine tri senzora, slična postavka kao i kod prošle P20 Pro verzije. Glavni senzor je 40-megapikselna kamera sa f/1.8 objektivom, dok je drugi senzor 20-megapikselni sa uglom slikanja od 16mm. Treći senzor kamere je 8-megapikselni telefoto, sa blendom f/2.4 koji donosi čak 5x optički zum. Kamere uparene zajedno prave neopisivo dobre fotografije u svakoj mogućoj situaciji. Već smo navikli gledati da svaki flegšip ima dobru kameru, ali ne kao Mate 20 Pro koji to takođe odlično radi u uslovima slabog osvjetljenja. On ima Noćni Režim koji koristi AI sposobnosti Kirina 980 kako bi se prilagodio ovakvim uslovima i opet napravio izvanrednu fotografiju. U dobrim uslovima rezultati su još bolji, regularne dnevne fotografije izgledaju izvanredno i ne možemo reći ništa loše za bilo koji parametar fotografije. Primarna kamera ima odličan dinamički opseg, odlične i realno zabilježene boje, fotografije pršte od detalja a šum se ne primjećuje čak ni u noćnim fotografijama, o dnevnim nemamo šta ni pričati.
Primarna kamera ipak ima jednu bolnu tačku, ali ne u foto režimu. Ona nije sposobna bilježiti 4K 60-fps snimke, što 99% konkurencije nudi. Ovo je očigledno softverski dio, jer je očigledno da čipset ima mogućnost za bilježenje ove rezolucije, još nam nije jasno zašto Huawei nije omogućio korisnicima omogućiti bilježenje videa u ovom kvalitetu. Video snimci su na drugu ruku izvanredni kao i fotografije sa očaravajućim bojama.
Prednja kamera je još jednom možda i savršeno djelo inžinjeringa, i blista pri bilježenju selfie fotografija! Boje su tople i prijatne za oči, a oštrina je na nivou, i sigurni smo da ćete oduševiti sviju na socijalnim mrežama sa ovakvom kamerom. Konkretno se radi o 24-megapikselnom senzoru sa HDR režimom. Video se na prednjoj kameri bilježi u maksimalnoj FullHD rezoluciji na 30-fpsa.
Connectivity
U segmentu povezivanja, ovo je samo još jedan flegšip 2018. godine. Nema ništa posebno što bi mogli reći u ovom polju, telefon je opremljen svim novim funkcijama. Tu je i jedna nova karakteristika koja u prevodu govori da je Huawei sposoban za bilo šta, a to je reverzibilno wireless punjenje, što znači da vaš Mate 20 Pro može da bežično puni druge telefone. Samo uključite ovu opciju i naslonite drugi telefon koji podržava Qi punjenje nazad. Jedna stvar koju ovaj telefon nema je 3.5mm audio ulaz, kojem kako izgleda u budućnosti možemo reći zbogom.
Kako smo i ranije rekli, telefon dolazi sa Type-C portom, a u pakovanju dobijamo i 3.5mm konektor, slušalice koje su uključene u kutiji imaju impresivan zvuk što je svakako dobrodošao dodatak.
Opcije bežičnog povezivanja:
- WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac na duplom kanalu sa DLNA, Wi-Fi Direct i hotspot podrškom
- Bluetooth 5.0 sa A2DP, aptX HD i LE podrškom
- GPS sa A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO i QZSS podrškom
- NFC
- IR blaster
- USB 3.1 sa USB On-The-Go podrškom
Podržane frekvencije mreže:
- 2G GSM: 850, 900, 1800, 1900 MHz
- 3G CDMA: 800 MHz
- 3G WCDMA: 800, 850, 900, 1700, 1900, 2100 MHz
- 4G LTE: 700, 800, 850, 900, 1700, 1800, 1900, 2100, 2600 MHz
- 4G TD-LTE: 1900, 2000, 2300, 2500, 2600 MHz
Battery
U polju baterije imamo nekoliko zanimljivih karakteristika. Mate 20 Pro ima bateriju od čak 4200 mAh, i stvarno je ogromna! Uzimajući u obzir da telefon koristi 7nm čipset i AMOLED displej, ova baterija izgleda kao da traje zauvijek! Uz aktivno korištenje telefona možete izvući oko dva dana korištenja telefona, sa čak sedam do osam sati sa uključenim ekranom (SoT)
I ne samo to, zahvaljujući Super Charge 40W brzom sistemu punjenja, telefon se napuni od 0-70% za samo 30 minuta, a zatim do 100% za oko dodatnih dvadesetak minuta. Ovo su stvarno impresivni brojevi.
Final words
Sve ovo ipak dolazi sa cijenom, ovo je jedan od najskupljih telefona na tržištu Za oko 900 eura, pa možda čak i više možete dobiti ovaj telefon koji vam ima ponuditi pregršt opcija, ali on jednostavno košta previše. Zaista smo uživali sa ovim telefonom koji vam stavlja osmjeh na lice, kako sa odličnim performansama, tako i sa kamerama koji upotpunjavaju vaše momente na koje naiđete, sve do moćne baterije i još boljeg punjenja za koje samo možete reći “Kad prije?”.
Sve u svemu, ovo je jedan prekrasan telefon, i mnogi će pronaći sve što im je potrebno, ali moramo reći da bismo prije razmišljali o nekim jeftinijim alternativama.
Huawei Mate 20 Pro Specifikacije
Da li se vama dopada Huawei Mate 20 Pro? Pišite nam u komentare, a ako vam se dopada ova recenzija, lajkujte nas na facebooku, pretplatite se na naš youtube kanal i posjetite nas na društvenim mrežama, bićemo vam veoma zahvalni! Hvala što ste nas pratili, vidimo se i u sledećoj recenziji.